statystyki

Ustawa o przemocy w rodzinie podpisana

22.06.2010, 05:49; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.

Większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolacja sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie – to najważniejsze sprawy, które są uregulowane w nowelizacji ustawy. Począwszy od 1 sierpnia br. ofiary dotknięte przemocą w rodzinie będą mogły uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, którego celem jest ustalenie przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała powstałych na skutek przemocy. Będzie mógł je wydać lekarz pierwszego kontaktu bądź lekarz pełniący ostry dyżur w szpitalu. Do tej pory bezpłatna obdukcja wykonywana była tylko na wniosek prokuratora. W czasie przygotowywania ustawy premier Donald Tusk spotykał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci (chodzi m.in. o Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Mederi, Stowarzyszenie Damy Radę). Projekt nowelizacji tej ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 3 lutego 2009 r. Sejm uchwalił ją 10 czerwca 2010 r.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane