statystyki

UOKiK:Kara za nieprawdziwe informacje

01.01.2009, 06:30; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Jeronimo Martins Dystrybucja musi zapłacić 100 tys. zł kary za podanie nieprawdziwych danych we wniosku zgłoszenia zamiaru koncentracji - zdecydowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z prawem antymonopolowym Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 50 mln euro, jeżeli w zgłoszeniu zamiaru koncentracji poda on - choćby nieumyślnie - nieprawdziwe dane. W styczniu 2008 r. Prezes UOKiK wszczęła, na wniosek Jeronimo Martins Dystrybucja właściciela sieci „Biedronka” - postępowanie antymonopolowe w sprawie zamiaru przejęcia przez spółkę kontroli nad Plus Discount. We wrześniu została wydana zgoda warunkowa w tej sprawie. Transakcja podlegała zgłoszeniu do UOKiK, ponieważ brali w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym rok zgłoszenia przekroczył 50 mln euro w Polsce. Zdaniem Prezes Urzędu we wniosku dotyczącym zamiaru koncentracji spółka Jeronimo Martins Dystrybucja podała nieprawdziwe informacje dotyczące jednego z rynków lokalnych nowoczesnego kanału dystrybucji prowadzonego przez hipermarkety, supermarkety i sklepy dyskontowe (tzw. rynek HSD). Spółka nie poinformowała Prezes Urzędu o liczbie rzeczywiście funkcjonujących placówek handlu detalicznego uczestników koncentracji na rynku HSD w Morągu. W związku z tym Prezes UOKiK nałożyła na spółkę karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorcy przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane