Zgodnie ze zgłoszoną do Sejmu poprawką klubu Lewicy do projektu noweli prawo o adwokaturze, egzamin kończący aplikację adwokacką ma się odbywać w dwóch formach: ustnej i pisemnej.

Podczas sejmowej debaty poseł Ryszard Kalisz (Lewica) podkreślił, iż słowo dla adwokata jest podstawowym narzędziem i z tego powodu ustna forma egzaminu nie powinna być zniesiona. Zaproponował także aby egzamin był nagrywany, co może służyć jako dowód podczas ewentualnego postępowania w sądzie administracyjnym.

Także Naczelna Rada Adwokacka sprzeciwia się rozwiązaniu, które zakłada, że egzamin zawodowy będzie wyłącznie pisemny, o czym na początku grudnia 2008 r. zadecydowała komisja przyjmująca sprawozdanie podkomisji.

Zdaniem NRA zniesienie ustnej formy egzaminów doprowadzi do wypaczenia zawodu adwokata, oraz zwiększy ryzyko złego oceniania kandydatów do zawodu adwokata.

Pojawiły się także odmienne głosy, że zniesienie egzaminu ustnego spowoduje większy obiektywizm egzaminu kończącego aplikację adwokacką.

Zdaniem Jacka Czai- wiceministra sprawiedliwości nagrywanie egzaminów budzi pewne wątpliwości, podkreślił, że pomysł egzaminów ustnych był niejednokrotnie krytykowany przez opinię publiczną.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka będzie się zajmowała dalszymi pracami nad projektem noweli prawo o adwokaturze.

AS

Zobacz także:

Prawa konsumentów tematem konferencji

TK: Zasady pobierania opłat od apelacji tematem pytania prawnego