statystyki

Lewiatan o nowelizacji ustawy o podatku dochodowym

09.10.2009, 05:03; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
W siedzibie PKPP Lewiatan odbyło się śniadanie prasowe poświęcone nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.


 

W spotkaniu udział wzięli: - Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej, doradca zarządu PKPP Lewiatan - Jacek Bajson, wiceprzewodniczący Grupy Roboczej - Podatki Dochodowe W związku z zaplanowanymi na początek października 2009 roku pracami Senatu nad projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT, PKPP Lewiatan jeszcze raz przedstawił zagrożenia, jakie niesie za sobą wprowadzenie przedmiotowego projektu w życie. Pomimo odroczenia stosowania nowych przepisów od 2011 r. powoduje on powstanie dodatkowych corocznych kosztów po stronie pracodawców, zwłaszcza kiedy w obecnej sytuacji gospodarczej prawo powinno chronić pracodawców i likwidować nadmierne obowiązki biurokratyczne. Eksperci Lewiatana wykazali negatywne skutki nowelizacji dla przedsiębiorców, podczas gdy już obecne przepisy podatkowe są niejasne i generują nadmierne koszty. Obsługa pracownika przez biuro rachunkowe, to dla pracodawcy średnio koszt ok. 600 zł rocznie. Nowelizacja spowoduje podwyższenie tych kosztów średnio o ok. 100 zł rocznie za jednego pracownika. Dlatego uważamy, że podniesienie wynagrodzenia dla płatników, zaproponowane w projekcie rozporządzenia dołączonego do nowelizacji, nie rekompensuje kosztów pracodawców - przy średnim obecnym wynagrodzeniu wyniesie ono ok. 20 zł rocznie na jednego pracownika. Tymczasem z badań KE wynika, że dopiero kwota 1% podatku zapłaconego równoważy realny koszt dla pracodawcy. Rządowa propozycja nie spełnia tych wymagań. Ponadto w nowelizacji organy rentowe, choć dysponują takimi samymi informacjami co pracodawcy, nie będą zobowiązane z urzędu do wypełniania rocznych deklaracji podatkowych. W naszej opinii stanowi to naruszenie zasady równości.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane