statystyki

Zmiany w dyrektywie o usłudze powszechnej dotyczącej przenoszenia numerów

06.12.2008, 06:53; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:58
Rada UE przyjęła tzw. pakiet telekomunikacyjny, w skład którego wchodzi m.in. projekt zmian w Dyrektywie o usłudze powszechnej (USD). Jest to dopiero początek ścieżki legislacyjnej, jeśli jednak propozycje wejdą w życie nastąpią zmiany m.in. w zakresie przenośności numerów.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, iż zgodnie z art. 30 projektu USD ma nastąpić przyspieszenie całej procedury przenoszenia numerów. Przewiduje się skrócenie technicznego procesu przenoszenia numeru do 1 dnia roboczego. Nie oznacza to, że numery abonentów będą przenoszone w każdym przypadku w ciągu jednego dnia od momentu złożenia wniosku czy podpisania umowy z nowym dostawcą usług. Projekt dyrektywy jasno stanowi, iż przeniesienie numeru ma nastąpić w najkrótszym możliwym czasie (bez zbędnej zwłoki) natomiast termin jednodniowy odnosi się tylko i wyłącznie do czynności technicznych, jakie muszą między sobą podjąć przedsiębiorcy - biorca i dawca numeru. W konsekwencji nie będzie się do niego wliczać okresu potrzebnego na sporządzenie i zawarcie umowy, weryfikację abonenta itp. Dodatkowo należy wyraźnie zaznaczyć, iż abonenta zamierzającego przenieść numer obowiązywać będą, podobnie jak ma to miejsce w chwili obecnej, wszelkie terminy wypowiedzeń lub minimalnych okresów (nie mylić z tzw. umowami lojalnościowymi), na jakie umowa została zawarta.


Pozostało 5% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane