4 grudnia 2008 r. obchodzono 60 rocznicę uchwalenia powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski we współpracy z Ombudsmanem Izraela Micha Lindenstraussem, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Programie uroczystości przewidziano wystąpienie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP-Ewy Juńczyk-Ziomeckiej, oraz wręczenie orderów. Rzecznik Prawa Obywatelskich- dr Janusz Kochanowski zaprezentował swoje wystąpienie. Nagroda RPO im. Pawła Włodkowica została wręczona sędziemu Antoninowi G.Scali W jego imieniu nagrodę odebrał Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce –Victor Ashee).

Przewidziano również przejazd i zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z okazji uroczystości RPO wraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizował koncert z okazji uchwalenia 60 rocznicy Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W programie przewidziano symfonię „Siedem Bram Jerozolimy” pod dyrekcja kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

Do udziału w Sesji zostali zaproszeni Ombudsmani z całego świata, przedstawiciele władz Polski, Unii Europejskiej i organizacji zajmujących się prawami człowieka,wybitni naukowcy i artyści.

W części merytorycznej spotkania referat na temat historii i współczesnych wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka wygłosi prof. Aharon Barak, były przewodniczący Sądu Najwyższego Izraela.

RPO/AS

Zobacz także:

Przy kawie nie tylko o prawie

Konferencja nt. postępowania gospodarczego