W odpowiedzi na wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczące kontrowersyjnej współpracy Policji z organizacjami praw autorskich, Komendant Główny Policji przesłał wyjaśnienie w tej sprawie.

W związku z artykułem w prasie opisującym działania Policji związane z ujawnianiem i zwalczaniem przestępczości intelektualnej Helsińska Fundacja Prawa Człowieka sformułowała wystąpienie, w którym m.in. poruszony jest problem tzw. „wynagradzania Policji nagrodami rzeczowymi”.

Odnosząc się do tej kwestii Komendant Główny Policji cytuje art.13 ust 3 ustawy o Policji, który wskazuje podmioty mogące uczestniczyć w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług. Tymi podmiotami wymienionymi w ustawie są: jednostki samorządu terytorialnego, państwowe jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, fundacje, banki, oraz instytucje ubezpieczeniowe. Natomiast § 2 ust. 2 pkt 1 oraz § 3 ust. 1 decyzji nr.81 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie przyjmowania przez jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych i administracji darowizn pieniężnych i rzeczowych oraz sprzętu i wyposażenia do testowania lub badań, wskazują wprost, że darowizny pieniężne i rzeczowe mogą być przyjmowane przez organy i kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra spraw Wewnętrznych i Administracji, mi.in. od fundacji i stowarzyszeń.

W świetle powyższych przepisów, z formalno-prawnego punktu widzenia zdaniem KG Policji brak jest przeszkód do przyjmowania przez kierowników jednostek organizacyjnych Policji darowizn pieniężnych lub rzeczowych od Stowarzyszeń i Fundacji. Nie można zatem dopatrzeć się naruszeń prawa w przyjmowaniu darowizn pieniężnych lub rzeczowych od wyżej wymienionych podmiotów.

Jak podkreślił w swoim liście KG Policji:” Policja nie wyznacza sobie zadań determinowanych uzyskaniem dodatkowych gratyfikacji pieniężnych lub rzeczowych”- sugerowane przez dziennikarzy.

Odpierając kolejny przedstawiony w prasie zarzut komendant podkreśla iż udział przedstawicieli Koalicji Antypirackiej podczas przeszukiwań należy rozpatrywać albo jako udział pokrzywdzonego albo jako pełnomocnika pokrzywdzonego, albo jako osoby posiadająca wiedze specjalistyczną.

W odpowiedzi na wystąpienie HFPC Komendant GP podkreślił w swoim liście iż Polska jest monitorowana przez światowa Organizacje Własności Intelektualnych , Europejski Komitet Ekonomiczno-społeczny Parlamentu Europejskiego, oraz Biuro Przedstawiciela Handlowego USA w zakresie środków prawa karnego mających na celu zapewnienie egzekwowania praw własności intelektualnej. W roku 2007 r. w Raporcie specjalnym 301 Polska znalazła się na liście krajów będących pod obserwacją ze względu na utrzymujący się poziom naruszeń praw własności intelektualnej. Na tą listę trafiają kraje, w których piractwo intelektualne jest problemem, aczkolwiek nie tak poważnym jak w przypadku państw umieszczanych na tzw. Priority Watch List ( czyli na listę krajów w których współczynnik piractwa jest niezwykle wysoki). Dzięki wysiłkom organów ścigania nasz kraj nie jest na tej liście od roku 2004.

Komendant GP wyraził nadzieje iż przedstawiając te informacje, spowoduje sprostowanie pewnych stereotypów , jednocześnie pogłębi wiedzę społeczeństwa w zakresie naruszenia praw własności intelektualnej, dotyczącej zarówno prawa autorskiego i praw pokrewnych, jak i prawa własności przemysłowej.

HFPC/AS