Decyzja Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu notariusza, który w wyniku wizytacji przeprowadzonych w swojej kancelarii uzyskał ujemne oceny, jest uznaniowa. Organ może, ale nie musi odwołać osobę wykonującą zawód zaufania publicznego-orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął zarzuty Rady Izby Notarialnej w Warszawie na decyzję Ministra Sprawiedliwości , w przedmiocie odmowy uwzględnienia wniosku o odwołanie ze stanowiska notariusza.

W kancelarii wspomnianego prawnika została przeprowadzona przez notariuszy wizytatorów kontrola, która wykazała iż notariusz osiąga większe dochody od pozostałych. Wizytatorzy dopatrzyli się także błędów i nieważności kilku umów znajdujących się w kancelarii. W późniejszym czasie przeprowadzona została również wizytacja przez Najwyższą Izbę Kontroli, która również wystawiła negatywna ocenę pracy prawnika

W związku z powyższym Rada Izby Notarialnej złożyła u Ministra Sprawiedliwości wniosek, żądając na podstawie art. 16 paragraf 3 prawa o notariacie odwołania zainteresowanego z pełnionej funkcji.

Organ decyzją z października 2007 roku, i kolejno po rozpatrzeniu wniosku organu samorządu ponowne rozpatrzenie sprawy, odmówił odwołania notariusza. Minister wskazał, iż nie zaistniały podstawy do powyższego odwołania, gdyż była by to kata najwyższa a w rozpatrywanej sprawie nie zachodziły przesłanki do jej zastosowania .Notariusz popełnił zaledwie kilka błędów merytorycznych.

Powyższe rozstrzygnięcie organu, zakwestionowała Rada Izby Notarialnej i odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarzucając Ministrowi niewłaściwa wykładnię art. 16 paragraf 3 wspomnianej ustawy, który stanowi iż Minister Sprawiedliwości może odwołać notariusza, który uzyskał ujemne oceny w wyniku dwóch kolejnych wizytacji przeprowadzonych przez wizytatora samorządu notarialnego lub inny właściwy organ. Rada zarzuciła również, iż notariusz sporządzał nadmierną ilość aktów notarialnych, a większość z nich poza kancelarią-co jest niedopuszczalne.

W odpowiedzi na skargę pełnomocnik Ministra argumentował iż w rzeczywistości organ samorządowy nie podał konkretnych i wnikliwych zarzutów a na podstawie p[owyższych uogólnień nie można odwołać notariusza z pełnionej funkcji.

WSA podzielił stanowisko Ministra. W ustnym uzasadnieniu podkreślił iż na podstawie art. 16 paragraf 3 organ może, ale nie musi odwołać notariusza. W związku z powyższym jest to decyzja uznaniowa a i w powyższym przypadku legalna.

Sygn.AktVI SA/Wa 280/08

Katarzyna Żółkowska