Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak przedstawiła projekt ustawy o zmianie ustawy o europejskich radach zakładowych. Jej działanie jest wymuszone dostosowywaniem polskiego prawa do standardów unijnych ( w tym przypadku do dyrektywy 2009/38/WE ).

Dzięki projektowi ustawy pracownicy wspólnotowych firm będą skuteczniej korzystać z prawa do informowania i konsultowania z nimi najważniejszych decyzji

Czym jest europejska rada zakładowa?

Europejska Rada Zakładowa (ERZ) jest często używaną formą systemu informacyjno- konsultacyjnego w przedsiębiorstwie o zasięgu międzynarodowym, działającym na obszarze Wspólnoty Europejskiej. Powoływana ona jest na wniosek, który może złożyć zarząd centralny lub grupa pracowników z co najmniej dwóch państw członkowskich. Przedsiębiorstwa, które chcą mieć w swoim obrębie taką radę muszą liczyć więcej niż 1000 pracowników w państwach należących do UE.

Zadania ERZ

Służą one przede wszystkim przekazywaniu europejskim przedstawicielom pracowników informacji o funkcjonowaniu firmy i podejmowaniu przez zarząd decyzji o zasięgu ponadnarodowym. Ich działalność przyczynia się do budowania dialogi między pracownikami a pracodawcą.

Co zawiera projekt nowej ustawy?

Dzięki nowelizacji europejski rady zakładowe będą mogły pozyskiwać informacje oraz konsultować się jedynie odnośnie spraw ponadnarodowych. W składzie ERZ znaleźć się mogą jedynie odpowiedni reprezentanci pracowników. Zarząd centralny takiego przedsiębiorstwa, które ma zasięg europejski będzie odtąd odpowiedzialny za poinformowanie i skonsultowanie się z radą zakładową w sprawie planowanych decyzji, które mogą spowodować zmiany w organizacji pracy lub umowach o pracę.

Obecnie europejskie rady zakładowe działają w prawie 900 przedsiębiorstwach i grupach przedsiębiorstw. W ok. 180 z nich reprezentowani są także polscy pracownicy.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

KM/Źródło:KPRM

Zobacz także:

Projekt nowelizacji ustawy o KRK przyjęty