Improwizowany Kongres Wolnego Internetu zrezygnował z uczestnictwa w otwartej debacie dotyczącej ACTA, która odbędzie się w dniu 6 lutego w Kancelarii Premiera. Powodem są m.in. niejasne postanowienia ACTA oraz brak publikacji wszystkich dokumentów, które dotyczą tej umowy handlowej.

Organizatorzy Kongresu doceniają próbę włączenia się rządu w obywatelską debatę dotyczącą wolności i praw w internecie. Jednak jak podkreślają w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy jest jej pełna jawność i otwartość.

Zobacz: Boni: Nie mamy intencji ograniczania wolności w internecie

Organizatorzy Kongresu uważają, że warunkiem niezbędnym toczenia dalszej debaty na ten temat na poziomie globalnym, w świetle grożącej nam ratyfikacji, jest oficjalna publikacja wszystkich dokumentów. Jak czytamy bowiem w oświadczeniu, obecnie tylko rząd zna precyzyjnie znaczenie traktatu ACTA, bo treść niejasnych postanowień takich jak np. „skala handlowa” czy „piractwo” wyjaśnić mają niejawne do tej pory stanowiska negocjacyjne państw biorących udział w procesie tworzenia ACTA.

Kongres oczekuje także od premiera konkretnych działań, które potwierdzą polityczne deklaracje o „zawieszeniu ratyfikacji”. W jego opinii takim krokiem powinno być przyjęcie przez klub parlamentarny PO jasnego stanowiska w sprawie ACTA. Takie stanowisko będzie również miało wpływ na postawę posłów Parlamentu Europejskiego – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz: RPO interweniuje w sprawie ACTA

W ocenie organizatorów Kongresu stosunek rządu RP do propozycji wysłania wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie opinii, czy ACTA jest zgodne z prawem europejskim oraz prawami człowieka, nie jest jasny i w tym aspekcie również wymaga doprecyzowania.

W konkluzjach czytamy, że dzięki zaangażowaniu polskiego społeczeństwa debata publiczna na temat ACTA już się rozpoczęła. Toczy się w mediach tradycyjnych i w internecie. Debata ta nie zastąpi jednak realnych konsultacji społecznych – czytamy w oświadczeniu.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Spotkanie prezydenta z ministrami i RPO w sprawie ACTA

Publiczna debata o ACTA w Kancelarii Premiera