Związek pracodawców Unia Polskich Teatrów uważa, że obecna treść przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, w niewielkim stopniu zmienia sytuację prawną instytucji kultury jaką są teatry repertuarowe, pomijając specyfikę ich działania i zatrudniania zespołów artystycznych, co może powodować, zagrożenia dla funkcjonowania teatrów działających w oparciu o stałe zespoły.

Unia Polskich Teatrów, która jest członkiem PKPP Lewiatan proponuje, aby pracownik artystyczny był angażowany na podstawie umowy sezonowej. Ma ona charakter zatrudnienia na nieokreśloną liczbę sezonów i może podlegać wypowiedzeniu przez pracownika lub pracodawcę w ostatecznym terminie do 30 kwietnia każdego sezonu, z tym, że bez względu na termin złożonego wypowiedzenia, ze skutkiem na zakończenie sezonu.

Okres wypowiedzenia wyniósłby 4 miesiące i trwał od 30 kwietnia do 31 sierpnia. Jeśli zarówno pracodawca jak i pracobiorca nie złożą wypowiedzenia, umowa obowiązuje przez każdy następny sezon. Zwolnienie za porozumieniem stron lub dyscyplinarne następuje zgodnie z odpowiednimi zapisami Kodeksu Pracy.

Wszystkie zapisy dotyczące uzyskiwania prawa po piętnastu latach, czy też po sześciu, do umowy na czas nieokreślony, stają się zbędne, skoro umowa sezonowa jest umową na czas nieokreślony.

Podjęcie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia lub prowadzenie działalności artystycznej na rzecz innego podmiotu, w czasie kolidującym z planem pracy instytucji, wymaga uzyskania zgody pracodawcy.

Niezbędne dla ogólnego sensu są przepisy dotyczące terminu powołania nowej dyrekcji, która powinna zostać powołana nie później niż 31 marca sezonu, który kończy kadencję poprzedników.

Zdaniem Unii Polskich Teatrów niezbędne jest też wykluczenie zespołów artystycznych z zapisów kodeksu pracy o urlopie na żądanie. Sens tych zapisów w żadnej mierze nie jest do przyjęcia w teatrze, gdzie korzystanie przez kilkadziesiąt osób z tego trybu, mogłoby całkowicie unieruchomić teatr, a udzielenie urlopu na żądanie, skutkowałoby utratą wpływów z honorariów całego zespołu biorącego udział w przedstawieniu.

Zespoły aktorskie korzystają z wolnych dni nie tylko wynikających z planu pracy, ale również nie uczestnicząc w próbach lub przedstawieniach sztuk, w których nie są obsadzeni.

W tym tygodniu Sejm będzie zajmował się nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

PS/źródło: PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Główne problemy polskiego rynku dzieł sztuki

Lewiatan pozytywnie ocenia przyjętą przez sejm ustawę refundacyjną