W dniach 27-28 października 2011 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przewodniczył obradom ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej, podczas których dyskutowano o Europejskim Prawie Umów, dyrektywie o karach za manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych oraz o dyrektywie ustanawiającej minimalne normy w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.

Europejskie prawo umów

- Przede wszystkim zainicjowaliśmy dyskusję nad projektem rozporządzenia w sprawie jednolitych europejskich przepisów prawa w zakresie sprzedaży – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Który jak sam przyznał, proponowane rozwiązanie jest nowym podejściem do regulacji prawa umów w UE. Różnice w systemach prawa umów są jedną z przeszkód, które w dalszym ciągu utrudniają rozwój handlu transgranicznego zwłaszcza prowadzonego w drodze elektronicznej, dlatego zdaniem polskiej prezydencji wypracowana wspólnie z Komisją Europejską propozycja to istotny krok w kierunku jeszcze bardziej otwartego rynku UE, zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorców.

Zobacz: Reforma sądownictwa Unii Europejskiej

Kary za manipulacje na rynkach finansowych

Ministrowie sprawiedliwości UE rozmawiali także o dyrektywie o karach za manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych.

– Celem regulacji jest wprowadzenie skutecznych sankcji o silnym efekcie odstraszającym wobec tych graczy na rynkach finansowych, którzy wykorzystują informacje poufne i dokonują manipulacji na rynkach poprzez rozpowszechnianie fałszywych lub błędnych informacji – tłumaczył Minister Sprawiedliwości RP.

Zdaniem Komisji Europejskiej, wprowadzenie na poziomie europejskim jednolitych kar za te czyny, umożliwi wprowadzenie spójnej dla całej Unii polityki zwalczania nadużyć na rynku finansowym.

Zobacz: Unia Europejska po Traktacie z Lizbony

Prawo do adwokata

Kolejnym tematem poruszonym w trakcie Rady było prawo do adwokata – jeden z priorytetów polskiej prezydencji.

Zasadniczym celem projektu jest ustanowienie wspólnych standardów w zakresie prawa podejrzanego i oskarżonego do dostępu do adwokata w postępowaniach karnych na terenie państw Unii Europejskiej. Dyrektywa ta wzmocni ochronę praw procesowych i zapewni jednakowy poziom gwarancji procesowych dla oskarżonego i podejrzanego w ramach UE.

Większa ochrona ofiar przestępstw

Kolejnym priorytetem polskiej prezydencji, o którym dyskutowali ministrowie sprawiedliwości UE, są normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.

Głównym celem projektu dyrektywy w tym zakresie jest zapewnienie ofiarom przestępstw wysokich minimalnych standardów ochrony, m.in. udziału w postępowaniu karnym, godnego i profesjonalnego traktowania w kontaktach z organami wymiaru sprawiedliwości.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Skuteczne prawo do obrony w sprawach karnych - raport

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów