Podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych polska Prezydencja zakończyła negocjacje polityczne pomiędzy Parlamentem i Radą w odniesieniu do projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych.

Do formalnego przyjęcia tekstu niezbędne jest jeszcze tylko głosowanie na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego i poprawki prawników - lingwistów.

Prace nad projektem dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych zostały zainicjowane przez Polskę i Hiszpanię.

Zobacz: Karta Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie

Nakaz ochrony pomoże głównie ofiarom przemocy domowej. Dzięki niemu ofiara będzie mogła wyjechać do innego państwa członkowskiego bez obawy, że sprawca pojedzie za nią i korzystając z różnic w systemach prawnych będzie ją dalej prześladował.

Nakaz będzie wydawany na wniosek ofiary i przekazywany bezpośrednio między właściwymi organami państw członkowskich. Dyrektywa w szczególności będzie umożliwiać przekazywanie takich środków jak zakaz zbliżania się, czy w radykalnych przypadkach nakaz opuszczenia mieszkania.

W zakresie spraw cywilnych ministrowie, dyskutowali na temat projektu rozporządzenia ustanawiającego europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych. Projekt przewiduje wprowadzenie instytucji europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, wykonywanego bezpośrednio w innym państwie członkowskim.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

ETS w sprawie ochrony ofiar przemocy w rodzinie

Działania na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych