Prezydent Bronisław Komorowski, korzystając z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej, 24 września 2012 roku podpisał i przesłał do Marszałka Sejmu RP, projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

- Projekt ma na celu uruchomienie finansowania projektu budowy przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej, tak aby w ciągu 10 lat stał on się faktem na miarę polskich możliwości, potrzeb i wyzwań, które stoją przed Polską i przed Sojuszem Północnoatlantyckim jako całością - powiedział prezydent.

Intencją inicjatywy prezydenckiej jest ustanowienie mechanizmu wzmacniającego, w perspektywie wieloletniej stabilność finansowania, najważniejszego i najpilniejszego z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na nadchodzącą dekadę, jakim jest wyposażenie ich w środki obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej.

Zobacz: TK: Zasady zwrotu kosztów nauki żołnierzy zawodowych są zgodne z konstytucją

Bronisław Komorowski w podpisanym projekcie nowelizacji ustawy proponuje, aby korzystając z obowiązujących przepisów, gwarantujących przeznaczanie 1,95 proc. PKB na obronność, coroczny przyrost budżetu MON, wynikający ze wzrostu gospodarczego, przeznaczać na budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej.

System polskiej obrony przeciwrakietowej będzie w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności w przeciwstawianiu się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia. W jego skład wejdą autonomiczne, mobilne moduły przeciwrakietowe połączone zintegrowanym systemem rozpoznania, dowodzenia i kierowania ogniem.

Budowa systemu, uwzględniając model finansowania, będzie polegała na stopniowym wprowadzaniu do wyposażenia wojska kolejnych modułów. W ciągu dekady możliwe jest uzyskanie poziomu zdolności niezbędnego do osłony operacyjnego zgrupowania wojsk lub kilku ważnych obiektów o charakterze stacjonarnym.

Zobacz: Ograniczenia dla żołnierzy w dostępie do sądu zgodne z konstytucją

Skierowanie projektu ustawy do Sejmu kończy koncepcyjną fazę prac nad uruchomieniem budowy polskiej obrony przeciwrakietowej i rozpoczyna procedurę legislacyjną w Parlamencie.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Ograniczenia dla żołnierzy w dostępie do sądu zgodne z konstytucją

MON: Zakup samolotów bezzałogowych nie stoi w sprzeczności z polskim prawem