W dniu 10 października 2013 roku została zainaugurowany projekt "Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu".

- Poszerzanie świadomości prawnej obywateli, w tym przede wszystkim młodzieży, to jeden z priorytetów, który Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje od przeszło trzech lat - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn w trakcie uroczystej inauguracji projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”.

Powodzenie dotychczasowych działań zachęciło resort do poszukiwania kolejnych innowacyjnych szans na zwiększanie wiedzy prawnej wśród młodzieży. Dlatego zdecydowano się aplikować o środki w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Strona norweska podzieliła nasz entuzjazm, doceniła dotychczasowe doświadczenia i wysiłki włożone w edukację prawną młodzieży. I to, dlatego teraz możemy zainaugurować realizację projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” - zaznaczył wiceminister Wojciech Węgrzyn.

Zobacz: E-justice zwiększy świadomość prawną społeczeństwa UE

W ramach projektu w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych z różnych zakątków kraju przeprowadzone zostaną jednodniowe warsztaty edukacyjne. Łącznie weźmie w nich udział 9000 uczniów.

Jak informuje resort sprawiedliwości, zainteresowanie projektem było bardzo duże. Na zaproszenie odpowiedziało łącznie 990 szkół. Spośród nich wyłoniono pierwsze 150 szkół gimnazjalnych i pierwsze 150 szkół ponadgimnazjalnych.

Zobacz: Film ''Spacer po prawie''ma budować świadomość prawną młodzieży

Celem warsztatów będzie wyposażenie uczniów w praktyczną wiedzę z zakresu organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a także praw i obowiązków świadków oraz ofiar przestępstw. Warsztaty różnić się będą od standardowych lekcji. Zostaną użyte nowatorskie, niestosowane, na co dzień, metody szkoleniowe- czytamy w komunikacie ministerstwa. W trakcie warsztatów uczniowie będą mogli wziąć udział w tematycznych quizach, grach, a także odegrać rodzajowe scenki. Jednym z elementów spotkań będzie także przeprowadzenie symulacji sprawy sądowej, w trakcie, której młodzi ludzie będą mieli okazję przez chwilę stać się sędzią, prokuratorem, czy też inną stroną procesową.

Czas realizacji projektu to dwa lata. Kwota dofinansowania to ponad 2 miliony złotych.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Prokuratorzy poprowadzą lekcje prawa