statystyki

KIG pyta kandydatów na prezydenta o reformy

25.05.2010, 05:51; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
Krajowa Izba Gospodarcza zwróciła się zarejestrowanych Kandydatów na Prezydenta RP z prośbą o odpowiedź na pytania, dotyczące ich stanowiska w sprawie najważniejszych reform w Polsce.

Prezydent RP posiada uprawnienia, które można uznać za niezwykle istotne z punktu widzenia kształtowania polityki gospodarczej kraju. Zaliczyć do nich należy: prawo inicjatywy ustawodawczej, podpisywanie ustaw i z tym związane prawo ustawodawczego weta zawieszającego, prawo zwracania się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie kwestii zgodności z konstytucją ustawy przekazanej mu do podpisu oraz występowanie do Sejmu z wnioskiem o powołanie i odwołanie prezesa NBP. KIG wyraża nadzieję, że polityka nowo wybranego Prezydenta RP będzie polityką konstruktywnego dialogu z Rządem aby Polska jako kraj pod względem gospodarczym oddalała się, a nie przybliżała do destrukcyjnego modelu polityki gospodarczej typu greckiego. Polska w najbliższych latach potrzebuje radykalnych reform dotyczących m.in.: - poprawy jakości stanowienia prawa, - dalszego ograniczania barier administracyjnych w rozwoju przedsiębiorczości, - systemu emerytalno-rentowego m.in. w kontekście ograniczenia przywilejów emerytalnych, - systemu opieki zdrowotnej, - usprawnienia procesu inwestycyjnego. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, podejmując 20 czerwca br. decyzje wyborcze, jak zachowa się przyszły Prezydent RP, gdy przyjdzie mu podpisać ustawę dotyczącą m.in. kwestii ograniczenia wydatków sztywnych budżetu państwa czy ograniczenia barier administracyjnych dla przedsiębiorców. Krajowa Izba Gospodarcza zwraca się do zarejestrowanych Kandydatów na Prezydenta RP z prośbą o odpowiedź na następujące pytania: 1. Jakie działania zmierzające do usprawnienia procesu legislacyjnego będą popierane w nadchodzącej kadencji przez Prezydenta RP ? 2. Czy działania Rządu zmierzające do ograniczenia barier rozwoju przedsiębiorczości będą wspierane przez Prezydenta RP ? 3. Jakie zmiany w systemie emerytalno-rentowym będą wspierane przez Prezydenta RP ? 4. Jakie działania na rzecz reformy systemu ochrony zdrowia będą wspierane przez Prezydenta RP ? 5. Jakie działania zmierzające do usprawnienia procesu inwestycyjnego będą wspierane przez Prezydenta RP ?


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane