statystyki

Sebastian Karpiniuk, poseł Platformy Obywatelskiej, radca prawny

14.04.2010, 05:27; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
Sebastian Karpiniuk zginął w dniu 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu lecącego na uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej.

Sebastian Karpiniuk miał 38 lat. Urodził się w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Z wykształcenia był prawnikiem z dyplomem Uniwersytetu Gdańskiego. Był kawalerem. Przewodniczył zachodniopomorskim strukturom PO. Karpiniuk od lat był związany z polityką i samorządem, które - jak sam przyznawał - były jego pasją. W latach 90. działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (KLD), potem w Unii Wolności. W 2001 r. zapisał się do Platformy Obywatelskiej. Zaraz po studiach, pod koniec lat 90. był rzecznikiem ówczesnego prezydenta Kołobrzegu Henryka Bieńkowskiego. Potem został radnym miasta. Prowadził w tym czasie własną kancelarię radcy prawnego. W 2004 r. objął funkcję wiceprezydenta Kołobrzegu ds. społecznych. W 2005 r. został posłem PO. W wyborach zdobył 9˙767 głosów. Dwa lata później w przedterminowych wyborach do Sejmu ponownie zasiadł w poselskiej ławie, uzyskując najlepszy wynik w okręgu koszalińskim - 25˙827 głosów. W lutym 2008 r. wszedł w skład sejmowej komisji śledczej zwanej przez media "komisją naciskową". W lutym 2009 r. zastąpił w niej na funkcji przewodniczącego posła Andrzeja Czumę, który został ministrem sprawiedliwości. Po powrocie Czumy do komisji przestał w niej pracować. W marcu 2010 Sebastian Karpiniuk został laureatem plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne Usta". Tytuł przyznano mu za wygłoszoną z sejmowej trybuny myśl: "Prawda jest tylko jedna. I prawda leży tam, gdzie leży". Największym marzeniem posła Karpiniuka było być do końca życia otoczonym gronem przyjaciół. Za swoją największą wadę uważał pedantyczność, zaś za zaletę rzetelność i skrupulatność.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane