Telekomunikacja Polska może przejąć kontrolę nad ATM Systemy Informatyczne, a Lafarge Cement oraz Dyckerhoff Polska mogą utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie przyczynią się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Telekomunikacja Polska prowadzi na terenie Polski działalność w szczególności w zakresie telefonii stacjonarnej i ruchomej, szerokopasmowego dostępu do Internetu, transmisji danych oraz dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, zarówno w ramach rynku detalicznego, jak i hurtowego. Telekomunikacja Polska stoi na czele grupy kapitałowej w skład której wchodzi kilkanaście spółek m.in. Polska Telefonia Komórkowa Centertel i TP Emitel.

Przejmowana spółka ATM Systemy Informatyczne prowadzi działalność w zakresie usług informatycznych. Zajmuje się szeroko rozumianą integracją systemów teleinformatycznych. Oferta spółki obejmuje głównie kompleksowe usługi integracji sieciowej, w tym projektowanie, budowę i utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej oraz usługi bezpieczeństwa systemów IT.

Druga zgoda dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez Lafarge Cement z Małogoszczy i Dyckerhoff Polska z siedzibą w Sitkówce Nowinach. Pierwsza spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją cementu. Jej działalność prowadzona jest w dwóch zakładach: Cementowni Małogoszcz i Cementowni Kujawy, a wspomagana przez Zakład Górniczy Kujawy. Lafarge Cement jest częścią Grupy Lafarge, światowego lidera w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych, a także największego producenta cementu na świecie.

Dyckerhoff Polska działa w tej samej branży. Spółka należy do międzynarodowego koncernu, który jest częścią włoskiej grupy Buzzi Unicem zaliczanej do największych producentów materiałów budowlanych na świecie. Nowoutworzony przedsiębiorca będzie działał na rynku sprzedaży żużla wielkopiecowego granulowanego.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie przyczynią się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do Prezesa UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

TPSA/UOKiK/KC