statystyki

Iustitia: czy nadto obciążony sędzia narusza zasady etyki zawodowej?

23.12.2010, 08:32; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:06
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z zapytaniem: czy narusza par. 8 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej sędzia, który z powodu przekazania mu do referatu nadmiernej ilości spraw ze względu na wymiar przydzielonych mu zadań w kilku z nich dopuszcza się przekroczenia terminu na sporządzenie uzasadnienia? Wniosek o wykładnię powstał na tle sprawy dyscyplinarnej wytoczonej przeciwko sędzi Sądu Rejonowego z powodu opóźnień w sporządzaniu uzasadnień do wyroków.

Zgodnie z paragrafem 8 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów we wszystkich przydzielonych sprawach sędzia ma obowiązek podejmować czynności bez zwłoki, nie narażając stron i Skarbu Państwa na niepotrzebne koszty. Z kolei przepis art. 329 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, przy czym termin ten może być przedłużony na wniosek sędziego przez prezesa sądu na czas nie dłuższy niż 30 dni.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane