W dniu 6 maja 2009 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa podczas której dyskutowano o zmianach wprowadzonych przez przyjętą przez Radę Ministrów ustawie o służbie więziennej.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego zmiany były konieczne, gdyż dotychczasowa ustawa z 1996 roku nie przystawała do wymogów nałożonych przez Unię Europejską.

Wyposażenie funkcjonariuszy w paralizatory jest całkowicie nowym rozwiązaniem wprowadzonym do polskiego porządku prawnego. Urządzenia będą mogły być wykorzystywane do ewentualnego obezwładniania osób pozbawionych wolności, a także odwiedzających, którzy będą zakłócać porządek. W regulacji doprecyzowano zasady użycia broni podczas ucieczek więźniów.

Nowela, przewiduje m.in., że pracownikowi wykonującemu zadania służbowe "w stałym i bezpośrednim" kontakcie z więźniami przysługiwać będą dodatkowe przywileje - dodatek do pensji, wynoszący do 50 % wynagrodzenia zasadniczego oraz ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych, zgodnie z przepisami kodeksu karnego.

Zgodnie z projektem, małżonkowie, osoby spokrewnione do drugiego stopnia włącznie lub spowinowacone w pierwszym stopniu oraz osoby pozostające ze sobą w tzw. wspólnym pożyciu, nie będą mogły pełnić służby lub być zatrudnione w tej samej jednostce, jeżeli powstałaby między nimi bezpośrednia podległość służbowa.

Jak podał do informacji wiceminister po raz pierwszy od powołania przed 90. laty polskiej służby więziennej nominację na dyrektora okręgowego otrzymała kobieta. Stanowisko to w Poznaniu zostało przyznane ppłk Teresie Wojtaszyk.

Jak podają statystyki 20% funkcjonariuszy to kobiety, w straży granicznej jest niewiele mniej-17 %, na trzecim miejscu znajdują się funkcjonariuszki Policji, które stanowią 13 % ogółu zatrudnionych w Policji.

Według stanu na koniec grudnia 2008 roku na ogólną liczbę 28 tys. 616 etatów w Służbie Więziennej 5645 zajmowały kobiety. Wśród 371 etatów dyrektora i zastępcy dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego - 23 zajmują kobiety

MS/Anna Sergiej

Zobacz także:

Prawo w sieci- wolność słowa w Internecie

Konstytucjonalizm, globalizacja i prawo