statystyki

ETPC przyznał 12 tys. euro na rzecz skarżącej z Polski

19.01.2009, 10:48; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził na rzecz skarżącej 12 tysięcy Euro – jedną z najwyższych kwot jakie przyznał w polskich sprawach z tytułu  przewlekłości postępowania. ETPC uznał, że wyrok w sprawie Sokołowska przeciwko Polsce naruszył art. 6 Konwencji.

Postępowanie sądowe z powództwa Alicji Sokołowskiej rozpoczęto w 1984 r. Decyzję sadu pierwszej instancji otrzymała ona dopiero po 18 latach po jego rozpoczęciu. Decyzja ta stała się prawomocna 15 maja 2006 r. W trakcie trwania postępowania Sokołowska złożyła dwukrotnie skargi na przewlekłość postępowania. Sąd ją odrzucił ze względów formalnych; uznał, że skarga nie zawiera wyraźnego żądania stwierdzenia przewlekłości postępowania. 14 kwietnia 2005 roku Sokołowska złożyła nową skargę na przewlekłość postępowania. Spełniła wszystkie wymogi, stawiane przez ustawę o skardze na naruszenia prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie z 2004 roku w tej sprawie. 5 lipca 2005 roku Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił skargę jako niezasadną.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane