ETS orzekł, że odpowiedzialność usługodawcy, który w ramach świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej udzielanych w szpitalu, używa wadliwych produktów, których nie jest producentem i wyrządza w związku z tym szkodę pacjentowi, nie jest objęta zakresem zastosowania dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe.

Trybunał podkreślił zatem, że dyrektywa nie stoi na przeszkodzie ustanowieniu przez państwa członkowskie systemu, zgodnie z którym taka placówka zobowiązana jest do naprawienia szkody poniesionej przez pacjenta, nawet jeżeli nie można jej przypisać jakiejkolwiek winy.

Zakres regulacji dyrektywy

Dyrektywa w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe ustanawia zasadę niezawinionej odpowiedzialności, zgodnie z którą producent odpowiada za szkodę spowodowaną wadliwością swojego produktu. W przypadku, gdy producenta nie można zidentyfikować, każdy dostawca produktu traktowany jest jak jego producent, chyba że poinformuje osobę poszkodowaną w rozsądnym terminie o tożsamości producenta lub osoby, która dostarczyła mu produkt. W odniesieniu do produktów przywiezionych do Unii importer odpowiada na tej samej zasadzie, co producent.

Zobacz: ETS: Fotografia portretowa jest chroniona prawem autorskim

Wyrok ETS

W wyroku z dnia 21 grudnia 2011 roku Trybunał orzekł, że dyrektywa w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe nie ma na celu dokonania wyczerpującej harmonizacji tych aspektów odpowiedzialności za produkty wadliwe, które wykraczają poza jej zakres przedmiotowy.

W związku z tym odpowiedzialność, którą może ponosić użytkownik korzystający, w ramach udzielania pacjentowi świadczeń opieki zdrowotnej, z nabytego przez siebie uprzednio produktu lub urządzenia nie wchodzi w zakres zastosowania dyrektywy. Tego rodzaju użytkownika nie można bowiem uznać za uczestnika łańcucha produkcji i sprzedaży danego produktu, ani też za jego dostawcę.

Zobacz: ETS orzekł w sprawie odpowiedzialności cywilnej sędziów

Ponadto sam fakt współistnienia systemu odpowiedzialności producenta ustanowionego dyrektywą z krajowym systemem przewidującym niezawinioną odpowiedzialność usługodawcy nie może naruszać ani skuteczności systemu odpowiedzialności producenta, ani celów realizowanych przez prawodawcę Unii przy pomocy tego systemu.

Zobacz: ETS w sprawie zwrotu kosztów leczenia

Trybunał wyjaśnił jednak w tym względzie, że odpowiedzialność usługodawcy nie może istnieć ze szkodą dla systemu ustanowionego dyrektywą. Stosowanie krajowych uregulowań nie może bowiem naruszać skuteczności dyrektywy. Tym samym należy zachować możliwość pociągnięcia producenta do odpowiedzialności, jeżeli zostaną spełnione przesłanki tego rodzaju odpowiedzialności.

PS/źródło:curia.pl

Zobacz także:

ETS w sprawie zakresu ochrony znaków towarowych w UE

Wyrok ETS w sprawie przesłanek zajęcia podróbek towarów spoza UE