Posłowie zdecydowali o skierowaniu do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych. Projekt przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy.

Możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, ma pomóc pracodawcom lepiej organizować pracę i rozliczać czas pracy oraz umożliwić elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą.

W zakresie ruchomego czasu pracy projekt zakłada dwa warianty w ustaleniu rozkładów czasu pracy uwzględniających różne godziny jej rozpoczynania. Pierwszy zakłada, że pracodawca może wyznaczyć pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni, z zachowaniem przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy, odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Drugi wariant przewiduje, że określany będzie przedział czasu, w którym pracownik powinien rozpocząć pracę.

Warianty ruchomego czasu pracy powinny zostać uwzględnione w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Wykonywanie pracy w systemie ruchomym będzie możliwe także na wniosek zainteresowanego pracownika.

Zobacz: TK: Pracownik ochrony ma sam ponosić koszt badań lekarskich

Do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach trafiła także rozpatrywana łącznie z powyższym projektem propozycja poselska, która oprócz wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy zakłada także m.in. możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy. Ma to być możliwe nie tylko, jak obecnie, na podstawie układu zbiorowego pracy, ale również poprzez zastosowanie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Zgodnie z proponowanymi przepisami pracodawca będzie mógł wprowadzić przerwę w pracy, niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze przekraczającym 60 minut, z zachowaniem przepisów ochronnych w zakresie dobowego i tygodniowego odpoczynku, pod warunkiem, że pracownik złoży w tej sprawie indywidualny wniosek.

Projekt przewiduje także obniżenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych - ze 100 proc. do 80 proc. za pracę w godzinach nocnych, niedziele i święta oraz z 50 proc. do 30 proc. za nadgodziny w normalny dzień pracy. Pracodawca będzie mógł zrekompensować pracownikowi pracę w sobotę, niedzielę i święta, w postaci rekompensaty finansowej lub dnia wolnego udzielonego do końca następnego okresu rozliczeniowego.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

ETS: Pracownik na chorobowym również nabywa prawo do urlopu