Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu – Igor Dzialuk biorą udział w Radzie Ministrów UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która odbywa się w w dniach 9-10 czerwca 2011 roku Luksemburgu.

Obrady ministrów sprawiedliwości dotyczą projektu rozporządzenia w sprawie dziedziczenia i Europejskiego Certyfikatu Spadkowego, który uprości postępowania spadkowe, w ramach którego zawarty jest jakiś element zagraniczny, np. spadkodawca zmarł za granicą lub zostawił część swojego majątku w innym państwie.

Dyskutowany jest także projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ataków na systemy informatyczne, która ma zastąpić decyzję ramową 2005/222/JHA – nowy akt prawny odpowiada na wyzwania związane z rozwojem przestępczości popełnianej przy użyciu Internetu.

Obrady skupiają się także wokół projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego (ang. European Investigation Order), która ma na celu stworzenie kompleksowego mechanizmu służącego uzyskiwaniu w ramach postępowania karnego materiału dowodowego znajdującego się w innym państwie członkowskim UE.

Ponadto, Komisja Europejska przedstawi tzw. pakiet dotyczący ochrony ofiar mający na celu wzmocnienie praw ofiar na terytorium UE. Prezydencja węgierska poprosiła również Ministra Sprawiedliwości o przedstawienie planów działania polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, na najbliższe pół roku. Minister Kwiatkowski przedstawi swoim partnerom – ministrom sprawiedliwości pozostałych państw członkowskich UE informację o najważniejszych dla Polski kierunkach działań.

Przypomnijmy, że priorytety te obejmują 3 główne obszary. W ramach współpracy sądowej w sprawach cywilnych priorytetem jest uproszczenie wykonywania praw przysługujących obywatelom w sferze majątkowej.

W ramach współpracy sądowej w sprawach karnych priorytetem jest wzmocnienie praw procesowych i pozaprocesowych ofiar przestępstw oraz praw procesowych podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniach karnych. W ramach prawa gospodarczego priorytetem jest uproszczenie otoczenia prawnego dla przedsiębiorców.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Europejskie prawo kontraktów jednym z priorytetów polskiej prezydencji

MS:Trzy etapy reformy polskiego więziennictwa