Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji przepisów, które umożliwią wymianę informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego drogą elektroniczną za pośrednictwem europejskiego Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji.

Założenia przygotowano ze względu na konieczność wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych, które m.in. nakładają na instytucje państw członkowskich uczestniczące w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego obowiązek wymiany informacji drogą elektroniczną przez System Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (EESSI).

EESSI to system informatyczny, który ma przyspieszyć i ułatwić wymianę informacji między instytucjami ds. zabezpieczenia społecznego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zobacz: TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty

Obecnie wymiana danych niezbędnych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się za pośrednictwem formularzy i dokumentów papierowych.

System EESSI zostanie uruchomiony 1 maja 2014 r. Oznacza to, że od tego momentu w sprawach dotyczących zabezpieczenia społecznego wymiana informacji między instytucjami poszczególnych państw będzie odbywać za pośrednictwem standardowych dokumentów elektronicznych w ramach wspólnej bezpiecznej sieci.

Zobacz: TK: Ograniczenia przyznawania renty socjalnej nie naruszają Konstytucji

Zgodnie z założeniami, elektronicznej wymianie będą podlegać dane, które umożliwią przyznanie m.in. świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa, inwalidztwa, starości, wypadków przy pracy i choroby zawodowej. Dotyczyć ma to także informacji dających prawo do rent rodzinnych, zasiłków na wypadek śmierci, świadczeń dla bezrobotnych, a także świadczeń przedemerytalnych i rodzinnych oraz specjalnych świadczeń pieniężnych o charakterze nieskładkowym. Wymianie będą podlegać również dane pomocne w odzyskiwaniu należności w innym państwie członkowskim. Dane te w postaci standardowych dokumentów elektronicznych będą przesyłane przez system EESSI do właściwych odbiorców w innych krajach unijnych.

Kluczowym elementem systemu EESSI ma być tzw. access point - punkt kontaktowy. Będzie nim instytucja wyznaczona w danym kraju dla określonych kategorii świadczeń. Zadaniem punktu będzie wysyłanie i odbieranie drogą elektroniczną danych dotyczących zabezpieczenia społecznego. W Polsce będą działały 3 takie punkty: w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, ZUS oraz NFZ.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK: Emerytura nie powinna być zależna od zatrudnienia w kraju

TK: Przepisy o umorzeniu składek ZUS zgodne z konstytucją