W dniu 29 sierpnia 2011 roku odbyła się debata nt. „Zatrzymać przemyt”, którą zakończyło podpisanie tzw. Warszawskiej Deklaracji Sierpniowej. Deklaracja to list intencyjny w sprawie utworzenia koalicji na rzecz walki z przemytem.

W opinii Ministra Sprawiedliwości zjawisko przemytu jest nierozerwalnie związane z istnieniem różnic ekonomicznych – głównie dotyczących sąsiadujących krajów.

Jak podkreśla Krzysztof Kwiatkowski zjawisko to narusza interesy krajowych przedsiębiorców, zasady równej konkurencji oraz sprzyja tworzeniu zorganizowanych grup przestępczych, a finalnie stanowi swoisty czynnik napędowy przestępczości zorganizowanej o charakterze ekonomicznym, wraz ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że pokrzywdzonymi zjawiskiem przemytu są nie tylko obywatele naszego kraju, w szczególności przedsiębiorcy, lecz od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej i wejścia w życie traktatu z Schengen, także rynki innych państw Unii.

Jak zaznaczył Minister Sprawiedliwości występowanie zjawiska przemytu nie jest wynikiem braku reakcji karnej państwa na tego rodzaju zachowania, a raczej braku skuteczności w ich ściganiu.

Spotkanie, w którym poza Ministrem Sprawiedliwości udział wzięli także przedstawiciele Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, ministerstw: gospodarki, finansów, rolnictwa, a także spraw wewnętrznych i administracji, zakończyło się podpisaniem tzw. Warszawskiej Deklaracji Sierpniowej. Deklaracja to list intencyjny w sprawie utworzenia koalicji na rzecz walki z przemytem.

- Reprezentując środowiska przedsiębiorców, przedstawicieli Parlamentu i administracji rządowej, plantatorów, naukowców, działaczy społecznych i obywateli uważamy, że niezbędne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, które doprowadzą do zmniejszenia i w konsekwencji likwidacji zjawiska przemytu, który w tak negatywny sposób wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstw i budżetu państwa oraz prowadzi do powstawania i umacniania zorganizowanej przestępczości – piszą sygnatariusze Deklaracji. – Deklarujemy wolę podejmowania niezbędnych kroków, które doprowadzą do likwidacji tego niebezpiecznego procederu. Mając na uwadze dobro naszego kraju zawiązujemy „Koalicję na rzecz walki z przemytem”, której celem jest silne Państwo ze stabilnym budżetem, dbałość o przedsiębiorców i zmniejszenie przestępczości – czytamy dalej w liście intencyjnym.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Zmiany w ustawie akcyzowej weszły w życie

Handel ludźmi zdefiniowany w Kodeksie karnym