Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Celem nowych przepisów jest usprawnienie mechanizmów gromadzenia, udostępniania i prezentacji informacji publicznych oraz ułatwienie obywatelom szybkiego odnalezienia interesujących ich danych.

Nowelizacja określa sposób uruchomienia i prowadzenia centralnego repozytorium informacji publicznej- CRIP, tj. nowego trybu dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania.

Ustawa przewiduje m.in., że przepisy innych ustaw szczególnych, które określają odmienne od ustawy o dostępie do informacji publicznej zasady i tryb dostępu do informacji publicznych nie mogą ograniczać obowiązków przekazywania ich do CRIP.

Zgodnie z nowymi przepisami z obowiązku przekazywania informacji do centralnego repozytorium wyłączona została centralna baza danych ksiąg wieczystych, KRK, KRS oraz rejestr zastawów.

Nowelizacja wprowadza także nowe bezpłatne narzędzie teleinformatyczne - Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej. Dzięki niemu poszczególne kategorie instytucji prowadzących tzw. strony podmiotowe BIP zaoszczędzą pieniądze, gdyż strony te będą prowadzone według jednakowego szablonu. Z kolei obywatele będą mogli łatwiej odnaleźć interesujące ich informacje, ponieważ wygląd stron będzie ujednolicony. Skorzystanie z nowego systemu do prowadzenia strony podmiotowej BIP będzie rekomendowane, ale dobrowolne.

Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

WSA: Treść i ocena prac z egzaminu radcowskiego nie są informacją publiczną