Rząd przyjął nowe rozwiązania ustawowe, dzięki którym do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy dyrektywy unijnej, które mają ułatwić pacjentom korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich UE.

Najwięcej zmian wprowadzono do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Przede wszystkim zdefiniowano w niej pojęcia: ciągłość udzielanych świadczeń i kompleksowość udzielanych świadczeń. Dzięki czemu w postępowaniach konkursowych mają być premiowane podmioty, wykonujące wysokiej jakości świadczenia opieki zdrowotnej, z zachowaniem ich kompleksowości.

Ma to skutkować doprecyzowaniem rodzaju usług medycznych, które NFZ powinien udostępnić pacjentom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Definicje te mają pozwolić także na uszczegółowienie wymagań konkursowych przedstawianych świadczeniodawcom.

Do nowych przepisów zostanie też na stałe wprowadzony instrument, który ma pozwolić na wydłużenie lub zmianę obowiązującej umowy, w sytuacji gdy zachodzi ryzyko niezabezpieczenia lub braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za zgodą prezesa NFZ, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, będzie można przedłużyć umowę. Dotyczyć to będzie też umowy zmienionej. Rozwiązanie to ma zapewnić ciągłość udzielania świadczeń medycznych, czyli w praktyce zmniejszyć ryzyko przerwania leczenia.

Zobacz: Patenty na leki

Rząd przyjął także założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy dyrektywy unijnej, które mają ułatwić pacjentom korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich UE oraz umożliwić zwrot kosztów leczenia przez publiczny system ubezpieczenia, któremu pacjent podlega.

W założeniach przyjęto, że minister zdrowia przygotuje wykaz świadczeń, które będą wymagały uzyskania tzw. uprzedniej zgody na leczenie w innym państwie członkowskim i za które będzie przysługiwać zwrot kosztów leczenia. Na potrzeby pacjentów zostanie utworzony krajowy punkt kontaktowy. Do jego zadań należeć będzie m.in.: udzielanie różnego typu informacji o świadczeniodawcach, uprawnieniach pacjentów w kwestiach leczenia transgranicznego, możliwościach i zasadach otrzymania zwrotu kosztów od właściwej instytucji państwa ubezpieczonego, prawach pacjenta.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd za zmianami w ustawie refundacyjnej