statystyki

Nowe prawo prywatne międzynarodowe weszło w życie

16.05.2011, 08:46; Aktualizacja: 16.05.2011, 08:48

W dniu 16 maja 2011 r. wchodzi w życie nowe prawo prywatne międzynarodowe, które ma na celu zharmonizowanie krajowego unormowania z prawem wspólnotowym.

Zmiana zmierza do zharmonizowania krajowego unormowania z prawem wspólnotowym. Niezbędne było unowocześnienie i usunięcie luk występujących w ustawie z dnia 12 listopada 1965 r. Ustawa ta stanowiła w chwili jej uchwalenia osiągnięcie legislacyjne, a przewidziane w niej rozwiązania odpowiadały przyjmowanym w tym czasie na świecie standardom. Jednak z biegiem czasu nastąpiły głębokie zmiany o fundamentalnym charakterze, które objęły podstawy ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Polski i innych państw. Od tego czasu wzmógł się międzynarodowy ruch osobowy, poszerzył się przepływ kapitału, towarów i usług, rozwinęła się sfera bezpośrednich kontaktów pomiędzy mieszkańcami różnych państw, co prowadzi niejednokrotnie do powstawania różnorodnych sytuacji życiowych z elementem zagranicznym. Nastąpił również postęp w zakresie integracji europejskiej, a co za tym idzie proces harmonizacji prawa. Uczestnikiem tych procesów jest również Polska i jej obywatele. Program Haski przewiduje, że do 2011 r. mają zostać przyjęte instrumenty zawierające wspólnotowe normy kolizyjne dla zobowiązań pozaumownych, zobowiązań umownych, alimentów, rozwodów, majątkowych ustrojów małżeńskich oraz spraw spadkowych.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane