W dniu 12 października 2013 roku weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Nowe przepisy mają usprawnić wymianę informacji między polską administracją podatkową, a jej odpowiednikami z innych państw członkowskich UE.

Nowelizacja wdraża dyrektywę unijną z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Wejście w życie nowelizacji ma poprawić ściągalność podatków, skuteczniej zapobiegać oszustwom podatkowym oraz uchylaniu się od ich płacenia.

Jak deklarują projektodawcy ustawa nie nakłada na podatników żadnych nowych obowiązków. Nakłada natomiast na organy podatkowe obowiązek współpracy ze swoimi odpowiednikami w krajach UE, polegającej na wymianie istotnych informacji dotyczących podatków, które stanowią dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego.

Współpraca nie będzie jednak dotyczyła informacji o podatku VAT, cłach i podatku akcyzowym, a także składkach na ubezpieczenie społeczne, opłacie skarbowej, należnościach wynikających z umów, w tym wynagrodzeniach za usługi użyteczności publicznej.

Zobacz: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej już obowiązuje

Nowelizacja wprowadza także nowe warunki korzystania z pomocy organów podatkowych innych państw członkowskich przy doręczaniu pism. Będzie to możliwe wówczas, gdy doręczenie pocztą lub elektronicznie nie będzie możliwe lub będzie utrudnione. Ustawa upoważnia ministra finansów do wskazania w rozporządzeniu organów podatkowych, które będą występowały w tych sprawach. Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące doręczeń będą odpowiednio stosowane także do doręczania przez naczelników urzędów skarbowych pism pochodzących od organów podatkowych innych państw.

Ustawa upraszcza także zasady wszczynania i prowadzenia jednoczesnych kontroli podatnika w kraju i za granicą. Dotychczas do takich kontroli niezbędne było zawarcie specjalnego porozumienia. Zgodnie z nowelizacją, jednoczesne kontrole będą mogły być przeprowadzane na podstawie uzgodnień ministra finansów bezpośrednio z organami podatkowymi innych państw.

Zawarcie porozumienia będzie jednak niezbędne, żeby urzędnicy podatkowi innych państw przebywali w siedzibach polskich organów podatkowych i urzędów kontroli skarbowej oraz uczestniczyli w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Porozumienia takie będzie zawierał minister finansów z organem wnioskującym o przeprowadzenie tych czynności.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Zobowiązanie podatkowe musi się przedawniać