Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział przygotowanie nowelizacji ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych skracającej terminy podjęcia czynności, od których uzależniona jest możliwość rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata i radcy prawnego.

W obecnym stanie prawnym wpis osoby, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego/radcowskiego następuje na podstawie uchwały okręgowej rady adwokackiej/rady okręgowej izby radców prawnych.

Rada ma na podjęcie uchwały aż 30 dni, a kolejne 30 dni ma na przesłanie tej uchwały wraz z aktami osobowymi do Ministra Sprawiedliwości.

Minister ma 30 dni od dnia doręczenia mu uchwały wraz z aktami osobowymi kandydata, na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu od wpisu.

Daje to łącznie ponad 90 dni na procedurę „usankcjonowania” wpisu na listę adwokatów/radców prawnych osoby, która uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego.

- Stąd propozycja zmian będzie szła w kierunku skrócenia z 30 dni do 14 na podjęcie uchwały w sprawie wpisu na listę adwokatów/radców prawnych, a także skrócenia z 30 do 7 dni terminu na wykonanie czynności technicznej, jaką jest przekazanie przez właściwą radę Ministrowi Sprawiedliwości podjętej uchwały wraz z aktami osobowymi kandydata, co pozwoli skrócić maksymalny termin zakończenia procedury wpisu z 90 dni do 51 dni – zapowiedział Minister Sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski przyznał również, że jednym z wyzwań stojących przed Ministrem Sprawiedliwości jest poszerzenie grupy osób, które będą mogły przystąpić do egzaminów zawodowych: adwokackich, radcowskich i notarialnych bez odbywania aplikacji m.in. poprzez skrócenie 5 – letniego okresu zatrudnienia lub wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

- Proponujemy skrócenie tego okresu do 3 lat, co ujednoliciłoby go z czasem trwania większości aplikacji prawniczych – powiedział Minister Sprawiedliwości.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Dodatkowe komisje odwoławcze od wyników egzaminu radcowskiego

Podsumowanie przebiegu egzaminu adwokackiego i radcowskiego