Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zaproponowane regulacje wprowadzają nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych przeniesionych do postaci elektronicznej, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.

Zgodnie z założeniami, nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych będzie wyciąg z księgi wieczystej, który będzie obejmował wskazane działy. Taki wyciąg będzie ponadto tańszy od odpisu.

Przewidziano także przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu. Będzie można to zrealizować po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, księga musi mieć wersję elektroniczną, a dane muszą być zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Po drugie, wnioskodawca musi złożyć elektroniczny wniosek zawierający prawidłowy numer księgi wieczystej. Wtedy możliwe stanie się bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej na ekranie własnego monitora.

Nowe regulacje zakładają także możliwość wyszukania księgi wieczystej w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych, przez wskazane w ustawie podmioty publiczne, które będą mogły użyć do tego Internetu. Wśród nich będą np.: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu, NIK, ZUS, sądy, prokuratura i komornicy.

Zobacz: Księgi wieczyste w orzecznictwie SN

Wykorzystanie prawa do wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, ułatwi i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych. Zasadniczo usługa ta będzie płatna, ale wskazano podmioty zwolnione z ponoszenia opłaty, wśród który będą: sądy, prokuratura, ZUS i organy administracji rządowej.

Nowe przepisy przewidują możliwość uzyskiwania przez Internet: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i będą one pod względem prawnym równe dokumentom papierowym wydawanym przez CIKW. Będzie się nimi można posłużyć w obrocie prawnym tak samo jak dokumentami urzędowymi.

Zobacz: Opróżnione miejsce hipoteczne nie jest wykorzystane w praktyce

Założono, że od 1 lipca 2013 r. możliwe będzie przeglądanie księgi wieczystej, wyszukanie księgi wieczystej, uzyskanie wyciągów z księgi wieczystej. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. będzie można elektronicznie składać wnioski o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Księgi wieczyste on-line

MS: Pobrano 63 tys. bezpłatnych odpisów z KRS