Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok w sprawie z odwołania Spółki Telefony Podlaskie S.A. od decyzji Prezesa UKE ustalającej warunki dostępu dla Vectra Inwestycje S.A. do kanalizacji kablowej stanowiącej własność Telefonów Podlaskich.

Sąd po rozpatrzeniu odwołania Telefonów Podlaskich na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2009 r. zmienił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE w ten sposób, że:

- art. 4 ust. 9 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „W celu stwierdzenia, czy Vectra nie narusza postanowień Decyzji, w szczególności określonych w niej warunków dostępu do Kanalizacji kablowej, TP ma prawo przeprowadzić w każdym czasie kontrolę jej wykorzystywania. TP są zobowiązane powiadomić Vectrę faksem na nr punktu kontaktowego o planowanej kontroli najpóźniej na 5 dni przed planowaną datą kontroli. Kontrola przeprowadzana jest w określonym terminie, w obecności przedstawiciela Vectry. W przypadku nie stawienia się przedstawiciela Vectry w określonym terminie, TP mogą przeprowadzić kontrole jednostronnie.”

- art. 5 ust. 5 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „Prace doraźne Vectry mogą być wykonywane przez Vectrę lub jej podwykonawców działających w jej imieniu, zgodnie z poniższa procedurą. W przypadku awarii, w celu wykonania prac doraźnych, Vectra powiadomi faksem TP na numer punktu kontaktowego o fakcie stwierdzenia awarii wraz z podaniem informacji dotyczącej czasu planowanego rozpoczęcia prac doraźnych z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż:

-w dni powszednie (8.00-16.00) – 2 godziny od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem,

-w dni powszednie (16.00-22.00) – 4 godziny od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem,

-w noce (22.00-8.00) – w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy- 6 godzin od momentu otrzymania przez TP powiadomienia faksem.”

- art. 11 ust. 3 decyzji w miejsce dotychczasowego nadane zostało nowe brzmienie: „Każda ze stron ma prawo do naliczania kar w przypadku zawinionego spowodowania przerwy w świadczeniu usług, będących następstwem uszkodzeń kabli telekomunikacyjnych, kanalizacji pierwotnej lub kanalizacji wtórnej – wysokość kary: kwota 10% czynszu miesięcznego za każdy dzień utrzymywania wyżej opisanego stanu.”

W pozostałym zakresie Sąd odwołanie oddalił uznając m.in., iż zarzut Telefonów Podlaskich odnoszący się do przedstawionego w zaskarżonej decyzji sposobu obliczania opłaty za kanalizację kablową i do jej wysokości jest niezasadny. Sąd uznał, iż Prezes UKE słusznie zaproponował wzór na obliczanie opłaty za dostęp do kanalizacji kablowej, albowiem zdaniem Sądu odzwierciedla on przejrzystość i obiektywizm ustalania cen.

Ponadto Sąd odniósł się do zarzutu Telefonów Podlaskich co do wysokości określonych w decyzji kar (art. 11 decyzji), podnosząc, iż wbrew twierdzeniom Spółki nie są one określone i ustalone na rażąco wygórowanym poziomie.

Wyrok nie jest prawomocny.

UKE/AS

Zobacz także:

UOKiK sprawdza RWE

Europejski Kongres Gospodarczy