Odmawiając wpisu na listę radców prawnych należy brać pod uwagę dotychczasową praktykę, oraz rękojmie prawidłowego wykonywania zawodu-stwierdził Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie. Sąd wydając postanowienie oparł się na orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.

Przedmiotem spraw rozpoznanych przez Wojewódzki Sąd administracyjny w Warszawie była skarga Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych (PKRRP) na decyzję Ministra Sprawiedliwości, na mocy której uchylone zostały uchwały KRRP z o utrzymaniu w mocy decyzji Okręgowej Izby Radców Prawnych (OIRP) dotyczących odmowy wpisu na listę radców prawnych w Warszawie. Odmowa wpisu na listę radców prawnych była konsekwencją interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym z dniem 31.12.2006 r. art.25 ust.1.pkt 2 ustawy o radcach prawnych utracił swoją moc prawną.

Swoją decyzję Prezydium KRRP i OIRP umotywowały wyrokiem TK, co MS uznał za bezzasadne. MS wyraził odmienny pogląd co do zaskarżanej decyzji i zgodził się ze stanowiskiem powódki.

Faktycznie przepis ten utracił moc obowiązywania, ale tylko odnośnie osób nie posiadających żadnej praktyki w zawodzie radcy prawnego- jak podkreślił pełnomocnik powódki. MS podał wytyczne w razie ponownego rozpoznania sprawy przez sąd i zasugerował wzięcie pod uwagę czy powódka daje swoim postępowaniem rękojmie prawidłowego wykonywania zawodu.

Prezydium KRRP przysłało pismo, w którym skarga została cofnięta, powołując się na dotychczasową praktyką sądu w tego typu sprawach. WSA w Warszawie wydał postanowienie o umorzeniu postępowania.

W swoim orzeczeniu sąd oddalił skargę. WSA na podstawie lektury orzeczenia TK, oraz innych podobnych spraw stwierdził, że nie może zgodzić się ze stanowiskiem wyrażonym w skardze Prezydium KRRP, iż artykuł 25 ustawy o radcach prawnych przestał obowiązywać w całości. Sąd podzielił pogląd MS, iż przy rozpoznawaniu tego typu spraw należy uwzględniać również praktykę zawodową.

Sygn. Akt. VI SA/Wa 1282/08

Sygn. Akt. VI SA/Wa 1081/08

Anna Sergiej