Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do Prezydenta RP list w sprawie złożenia oświadczenia o uznaniu jurysdykcji ETS w zakresie III filaru UE.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego, w którym wskazuje na konieczność niezwłocznego złożenia przez Prezydenta RP oświadczenia w sprawie uznania jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w zakresie III filaru, tj. współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych (np. dotyczących wykonywania Europejskiego Nakazu Aresztowania).

Prezydent RP w dniu 10 października 2009 r. ratyfikował Traktat z Lizbony. Przewiduje on zniesienie tzw. systemu filarowego Unii Europejskiej. Postanowienia tworzące III filar, tj. dotyczące współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych zostaną objęte jednolitym unijnym reżimem prawnym. Ma to na celu doprowadzenie do sprawniejszego i łatwiejszego podejmowaniem działań w tym zakresie.

Wejście w życie Traktatu z Lizbony skutkować będzie także objęciem tej materii jurysdykcją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: ETS). Od 1 grudnia 2009 r. w odniesieniu do nowoprzyjmowanych aktów prawnych z zakresu współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych ETS będzie posiadał i wykonywał generalną jurysdykcję określoną przez Traktaty (z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z art. 276 TFUE oraz z przepisów przejściowych). Dotychczas Trybunał posiadał ją jedynie w ograniczonym zakresie, określonym w art. 35 Traktatu Unii Europejskiej (dalej: TUE), pod warunkiem, że Państwo Członkowskie złożyło oświadczenie, w którym uznawało taką jurysdykcję. Rzeczpospolita Polska do dnia dzisiejszego takiego oświadczenia nie złożyła. Na konieczność jego złożenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazywała w swoim stanowisku z 7 lipca 2009 r.



HFPC/AS

Zobacz także:

Sprawa gruntów warszawskich. Interwencja Helsińskiej Fundacji