statystyki

TK: Zasady przedłużania tymczasowego aresztowania zgodne z konstytucją

08.10.2009, 06:56; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
W dniu 6 października 2009 roku po rozpoznaniu skargi konstytucyjnej zapadł wyrok stwierdzający zgodność art. 263 § 4 k.p.k. z normami konstytucyjnymi dotyczącymi wolności osobistej jednostki.

Postępowanie zainicjowane zostało skargą konstytucyjną skierowaną do Trybunału przez osobę fizyczną w lipcu 2006 roku. W stanie faktycznym dotyczącym skarżącego doszło do przedłużenia na mocy art. 263 § 4 k.p.k. aresztu tymczasowego na okres dłuższy niż 2 lata. Skarżący argumentował, iż takie brzmienie wymienionego przepisu pozwala Sądowi Apelacyjnemu na niemal nieograniczoną możliwość wydłużania stosowania danego środka zapobiegawczego, co w jego opinii jest sprzeczne z normami konstytucyjnymi, gwarantującymi obywatelom wolność osobistą i nienaruszalność, które zawarte są w art. 31 ust.1 i 3 oraz art. 41 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto brzmienie art. 263 § 4 k.p.k. nie spełnia w opinii skarżącego wymogów dostatecznej precyzyjności w ustawowym ograniczaniu praw i wolności obywatelskich. Prowadzi także do naruszenia art. 5 ust. 3 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane