Posłowie przyjęli decyzję zmieniającą regulamin Parlamentu Europejskiego, która przygotowuje Parlament na przyjęcie 18 dodatkowych deputowanych, zwiększenie uprawnień legislacyjnych i nową procedurę budżetową, nadającą Parlamentowi takie same prawa, jakie posiada Rada UE.

Zmiany w regulaminie zostały przyjęte przez Izbę na posiedzeniu plenarnym. Sprawozdawca David Martin (S-D, UK) powiedział: "Jednolity Akt Europejski przeprowadził Parlament z okresu niemowlęcego w okres dzieciństwa, Maastricht przeniosło nas w okres dojrzewania, a Traktaty z Nicei i Amsterdamu wprowadziły nas w dorosłość. Wierzę, że Traktat z Lizbony nadaje pełnię praw w pełni dojrzałemu Parlamentowi Europejskiemu".

18 nowych deputowanych zasiądzie w ławach Parlamentu

18 posłów z 12 państw członkowskich zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego po wejściu w życie nowego Traktatu i kiedy protokół dodatkowy zwiększający liczbę deputowanych zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie. Do tego czasu kandydaci na posłów uzyskają status obserwatora, bez prawa głosowania.

Zmiany w regulaminie odzwierciedlają również wzrost uprawnień legislacyjnych Parlamentu. Na mocy Traktatu z Lizbony niemal wszystkie decyzje zapadać będą w ramach "zwykłej procedury legislacyjnej", w której Parlament i Rada są równoprawnymi legislatorami. Zmieniona została także procedura budżetowa, gdzie Parlament uzyskał jednakowe prawa z Radą w stosunku do decyzji dotyczących budżetu UE.

Procedura powoływania przewodniczącego Komisji Europejskiej uległa zmianie, gdyż także tutaj kompetencje Parlamentu uległy wzmocnieniu. Pozostałe zmiany w regulaminie uwzględniają ponadto prawny charakter Karty Praw Podstawowych, prawo Parlamentu do inicjowania zmian w traktatach i rosnące zaangażowanie parlamentów narodowych w proces legislacyjny.

PE/AS

Zobacz także:

TK: Ordynacja wyborcza do PE jest zgodna z konstytucją