Naczelna Rada Adwokacka podczas konferencji zorganizowanej w dniu 13 stycznia 2010 roku omówiła grudniowe egzaminy adwokackie, oraz kwestię dostępności usług prawniczych.

Adwokackie egzaminy zawodowe zostały zakończone w dniu 30 grudnia 2009 roku. Ogółem przystąpiło do nich w całej Polsce 1007 adwokatów, z których pomyślny wynik uzyskało 781 ( 78 proc.).

W niektórych Okręgowych Izbach Adwokackich zdali wszyscy kandydaci (np. w Białymstoku, Płocku, czy Siedlcach), w Warszawie nie zdał co piąty kandydat, ale np. w Lublinie aż co trzeci ze zdających.

Wyniki egzaminów samorządowych różnią się od wyników egzaminu dla kandydatów, którzy nie odbyli 3,5 letniej aplikacji , chodzi tutaj o doktorów prawa, referendarzy sądowych, czy asystentów prokuratorów. Do tego egzaminu w dniach 1-4 grudnia 2009 roku podeszło 79 osób, z czego pozytywną ocenę otrzymało jedynie 28 chętnych.

Samorząd adwokacki wskazuje, że taki wynik świadczy o tym, że jedynie aplikacja daje odpowiednie przygotowanie do egzaminu, oraz do wykonywania zawodu adwokata.

Zdaniem Prezes NRA Joanny Agackiej-Indeckiej ciąg dalszy rozmów o otwarciu zawodu adwokata, oraz większej dostępności usług prawniczych jest bezcelowy, gdyż liczba Adwokatów ciągle wzrasta-obecnie jest ich ponad 10 tys,. a w 2013 przewidywana jest liczba prawie 15 tysięcy.

Taki wynik oznacza, że w statystykach europejskich już za kilka lat będziemy w pierwszej dziesiątce pod wzgędem liczby ludności przypadającej na jednego prawnika (adwokata, czy radcę prawnego). Obecnie jesteśmy na 12 miejscu rankingu i wyprzedzamy m.in. Francję, Finlandię, Austrię, czy Szwecję.

Podczas konferencji wspomniano również o osobach spoza samorządu radcowskiego, czy adwokackiego, które również świadczą pomoc prawną-jest to tzw. kwalifikowana pomoc prawna-są to m.in. notariusze-(w chwili obecnej ponad 2 tys.), doradcy podatkowi-(prawie 9 tys.), komornicy-(ok.800), oraz rzecznicy patentowi-(nieco ponad 900 osób).

Biorąc pod uwagę te wszystkie grupy zawodowe w roku 2010 pomoc prawną w Polsce będzie świadczyć grupa ponad 68 tys. osób, co oznacza 706 mieszkańców na jedną osobę świadczącą pomoc prawną.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Powstaje Nowa Adwokatura