statystyki

HFPC podważa konstytucyjność nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych

29.08.2011, 06:51; Aktualizacja: 29.08.2011, 07:04

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych budzi wiele zastrzeżeń. Menadżerski model zarządzania sądami oraz okresowe oceny sędziów spotkały się z miażdżącą krytyką przedstawicieli środowisk prawniczych. Z kolei teraz pojawia się kolejny głos w dyskusji bowiem Helsińska Fundacja Praw Człowieka zgłasza poważne zastrzeżenia dotyczące rzetelności przebiegu prac legislacyjnych nad tym projektem i apeluje do Prezydenta o rozważenie skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Prace nad projektem rozpoczęły się w maju 2009 r., kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do projektu nowelizacji. Po przedstawieniu założeń, Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało projekt do konsultacji społecznych. Krąg adresatów był bardzo szeroki i obejmował m.in. przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, prezesów sądów wszystkich szczebli, stowarzyszenia prokuratorów oraz związki zawodowe. Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości opinie i uwagi do projektu zgłosiło prawie 300 sądów.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane