Polska nie poparła unijnych ograniczeń w zakresie emisji CO2 do 2050 roku. Co dalej z polityką klimatyczną?

-Dyskusja się rozpoczęła, jest wiele państw, które podziela stanowisko Polski podkreślił minister Marcin Korolec.

Kwestie związane z polityką klimatyczną zdominowały obrady Rady UE ds. środowiska. Zgodnie z obecnie obowiązującym pakietem klimatyczno-energetycznym Unia jest zobowiązana zredukować 20 proc. emisji do 2020 r.

Akceptacja nowej propozycji prezydencji duńskiej oznaczałaby, że UE chce się zobowiązać do redukcji 40 proc. emisji do roku 2030, 60 proc. do 2040 i aż 80 proc. do 2050 r.

Zobacz: Prawo wspólnotowe a przepisy o ochronie środowiska

Zdaniem Polski do takich nowych zobowiązań brakuje obliczeń, np. ile będzie to kosztowało poszczególne kraje i sektory. Unia odpowiada jedynie za 11 proc. emisji na świecie, a globalne zobowiązania innych krajów mają być uzgodnione dopiero w 2015 roku - czytamy w komunikacie resortu środowiska.

- Polska delegacja przyjechała na posiedzenie Rady UE ds. środowiska z propozycją wspólnego poszukania kompromisowych zapisów, które pozwoliłyby na przyjęcie konkluzji w sprawie mapy drogowej przejścia do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 r.. Nie było jednak wystarczającej determinacji, aby umożliwić akceptację tekstu przez ministrów - powiedział minister Marcin Korolec.

-Zgłosiliśmy z państwami regionu pakiet poprawek do dokumentów o ochronie klimatu, jednak tylko w obszarze polityki globalnej rada osiągnęła porozumienie. Według mnie, korzystnie jest dążyć do pogodzenia globalnej i wewnątrzunijnej polityki klimatycznej - teraz mamy tu rozdźwięk - dodał.

Zobacz: Porozumienie z KE w sprawie emisji dwutlenku węgla

-Unia nie może sama redukować emisji, bo to zagraża naszym gospodarkom i nie służy klimatowi – nasz przemysł ucieka do Indii i Chin, ale emisje nie zmniejszają się w ten sposób ani o jeden procent – przeciwnie – rosną- podkreślił minister środowiska.

Nie mamy wystarczających analiz ekonomicznych jak nasze gospodarki poradzą sobie z takimi wyzwaniami – dodał.

PS/źródło:MOS

Zobacz także:

Penalizacja działań szkodliwych dla środowiska - nowelizacja kk

MOS: Europejskie prawo zapewnia ochronę środowiska w trakcie poszukiwania gazu łupkowego