Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w kwestii obligatoryjności orzekania o kontaktach w wyroku rozwodowym w przypadku zgodnego porozumienia rodziców w tym przedmiocie oraz na ich zgodny wniosek.

Rzecznik Praw Dziecka stwierdził, że od początku wejścia w życie zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, tj. od 13 czerwca 2009 roku, przedstawiony problem jest w sądownictwie rozstrzygany niejednolicie.

Marek Michalak zwrócił uwagę, że wprawdzie z wykładni językowej art. 58 § 1 k.r.o. wynika jednoznacznie, że w każdym orzeczeniu o rozwodzie musi być zawarte rozstrzygnięcie o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem, jednak w sądowej praktyce literalne zastosowanie wskazanej normy prawnej wywołuje niekiedy zastrzeżenia.

Zobacz: RPD o rodzinach zastępczych

Podnosi się bowiem, że w ten sposób dochodzi do niepotrzebnej ingerencji sądu w stosunki rodzinne, które takiej ingerencji nie wymagają ze względu na zgodność stanowisk rodziców.

Na tej podstawie odstępuje się niekiedy od orzekania o kontaktach z dzieckiem na zgodny wniosek rodziców w tym względzie. Powoduje to w praktyce orzeczniczej dwa, przeciwstawne sobie nurty na tle stosowania art. 58 § 1 k.r.o. - jeden literalny, a drugi natury celowościowej.

Zobacz: RPD w sprawie skutecznej egzekucji alimentów

Chociaż trudno jest określić, który z nich jest przeważający, to postawiony powyżej problem prawny, jak podkreśla RPD wywołuje poważne wątpliwości interpretacyjne i bez wątpienia jest istotny z punktu widzenia realizowania praw dziecka w procesie o rozwód.

PS/źródło:RPD

Zobacz także:

RPD o wykonywaniu orzeczeń o przymusowym odebraniu dziecka

RPD w sprawie likwidacji wydziałów rodzinnych