Minister Edukacji Narodowej uważa, że warunkowanie wydania świadectwa szkolnego od wniesienia jakichkolwiek opłat jest praktyką niezgodną z prawem.

Kilka dni temu problem podniósł Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że nieuiszczanie opłat mających charakter dobrowolnych składek, nie może stanowić warunku otrzymania świadectwa promocyjnego lub ukończenia szkoły.

Głos w sprawie zajął także resort edukacji, który wyjaśnił, że stosowanie w niektórych szkołach praktyk wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom promocyjnych świadectw szkolnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu m.in. nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej składki na radę rodziców czy braku przedłożenia przez absolwenta tzw. „obiegówki”, stanowi praktykę niezgodną z prawem.

Zobacz: RPD: Pobieranie opłat za świadectwo szkolne jest niedopuszczalne

Ministerstwo Edukacji Narodowej przy tej okazji przywołuje § 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, który stanowi, że „świadectwa, odpisy świadectw dojrzałości, odpisy aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomu, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych, a także kopie, o których mowa w § 23 ust. 2, są wydawane odpowiednio przez szkoły, kuratora oświaty, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie".

PS/źródło:MEN

Zobacz także:

Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli podpisane

Podwyżki dla nauczycieli od września 2012 roku