- Dwa tygodnie temu przedstawiłem projekt ustawy deregulującej dostęp do 49 zawodów. Cieszy mnie, że w tak krótkim czasie zyskał on wstępną akceptację największej partii opozycyjnej. Jestem gotowy do spotkania ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, po to by rozmawiać o deregulacji dostępu do zawodów – powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Posłowie PiS przekazali Ministrowi także listę 200 zawodów do deregulacji przygotowaną przez ich zespół.

Zobacz: NRA przeciwna planom skrócenia aplikacji

Tematem konsultacji były także m.in. ewentualne zmiany w Konstytucji dotyczące deregulacji, jak i powstanie Nadzwyczajnej Komisji w Sejmie, która miałaby pracować nad zmianami w tym zakresie.

- Oba pomysły są godne uwagi, jednak ewentualne decyzje muszą zostać poprzedzone analizą. Moim zdaniem, także bez zmiany ustawy zasadniczej, można rozpocząć prace nad deregulacją – powiedział Minister Jarosław Gowin.

Zobacz: Dostęp do informacji publicznej a wolność słowa

Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów.

- W sumie przygotowane przez nas ustawy deregulacyjne objęłyby około 230 zawodów, co stanowi ponad 60% wszystkich obecnie regulowanych w Polsce profesji – przypomniał Minister Jarosław Gowin. – Chciałbym, aby prace nad tymi projektami zakończyły się w Ministerstwie Sprawiedliwości do końca tego roku – dodał.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Deregulacja dostępu do 49 zawodów

Deregulacja obejmie zawody prawnicze