W dniu 5 listopada 2012 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, której celem jest przede wszystkim ujednolicenie zasad zwrotu kosztów sądowych osobom uczestniczącym w procesach.

Nowelizacja dostosowuje prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 marca 2011 r. Trybunał orzekł w nim o niezgodności z Konstytucją przepisów dekretu z 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniach sądowych, który stanowił podstawę różnicowania sytuacji świadków, w zależności od tego, czy wezwani zostali do złożenia zeznań w postępowaniu cywilnym, czy karnym.

Zobacz: Świadkowie nie chcą ''dopłacać'' do procesów

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów każdemu świadkowi będzie przysługiwał zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

Kwota miałaby odpowiadać wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym autem lub innym środkiem transportu.

Uregulowano też zasady zwrotu utraconego zarobku lub dochodu oraz kosztów noclegu jeśli był on niezbędny i został należycie udokumentowany we wniosku.

Zwrot kosztów następuje na wniosek, składany ustnie do protokołu lub na piśmie, w terminie zawitym 3 dni od dnia zakończenia czynności.

PS

Zobacz także:

Czy koszty przejazdów pełnomocnika wchodzą w skład kosztów procesu?

TK: Zwolnienie od kosztów sądowych nie jest formą wymierzania sprawiedliwości