Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 roku a grudnia 1998 roku nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie.
Cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i je utracili przed 1 stycznia 1999 roku, mogą starać się o jego przywrócenie, do ministra spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec mieszkający na terenie Polski zwraca się do ministra spraw wewnętrznych ze specjalnym wnioskiem. Natomiast cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Zobacz: Wpisy dzieci w paszportach rodziców tracą ważność
Do 15 czerwca 2012 roku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 35 wniosków o przywrócenie obywatelstwa polskiego w tym m.in. 6 wniosków cudzoziemców zamieszkujących w Polsce.
W dwóch sprawach minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki wydał cudzoziemcom decyzje o przywróceniu obywatelstwa polskiego.
PS/źródło:MSW
Zobacz także:
ETS: Rodzice małoletnich obywateli UE mają prawo do pobytu i pracy