Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski po naradzie z dyrektorami zakładów poprawczych podjął decyzję o powstaniu kolejnych hosteli dla wychowanków zakładów dla nieletnich.

Ministerstwo Sprawiedliwości z dniem 30 czerwca 2011 r. zakończy realizację pilotażowego projektu systemowego w ramach Priorytetu I PO KL ,,Rozwój kompetencji społecznych osób przygotowujących się do opuszczenia zakładów poprawczych”.

Realizacja pilotażowego projektu polegała na utworzeniu dwóch hosteli, jako działu zakładu poprawczego, z przeznaczeniem dla wychowanków zakładów dla nieletnich w celu przygotowania ich do samodzielnego życia po opuszczeniu zakładu poprawczego.

Powstały dwa takie hostele:

  • dla wychowanków Zakładu Poprawczego w Świdnicy – hostel w Żarowie (11 km od Świdnicy)
  • dla wychowanków Zakładu Poprawczego w Koszalinie – hostel w Koszalinie.

Funkcje hosteli

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2001 r. w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, hostel jest fakultatywnym działem zakładu poprawczego, czynnym przez całą dobę, zapewniającym opiekę wychowawczą i dający nieletniemu możliwość zamieszkania przed usamodzielnieniem się, w przypadku, gdy jego powrót do środowiska nie jest wskazany.

Zgodnie z projektem, hostel przeznaczony jest dla grupy 6-8 nieletnich osób. W hostelach (w praktyce odrębnych budynkach mieszkalnych) odbywa się wdrażanie do życia zgodnego z normami społecznymi, nauka samodzielności, świadomości podejmowanych decyzji. Nieletni przebywający w hotelach uczą się, i/lub pracują lub odbywają praktyki zawodowe, dodatkowo: uczestniczą w kursach komputerowych, szkoleniach zawodowych z zakresu kompetencji społecznych, kursie językowym, prowadzone są zajęcia z doradcą zawodowym, prowadzona jest w stosunku do nich terapia psychologiczna (grupowa i indywidualna), a nadto nieletni korzystają z imprez integracyjnych w środowisku otwartym: basen, kino, muzeum, mecze lokalnych drużyn, gokarty, itp.

Zobacz: Pomoc nieletnim w poszukiwaniu pracy

Oddziaływania wychowawcze w hostelu polegają na przygotowaniu nieletnich do samodzielnego prowadzenia domu i życia w niewielkiej grupie, nauki planowania (w tym budżetu domowego), oszczędzania, podziału obowiązków, zakupów, samodzielnego gotowania, sprzątania i prania. Wszystko to odbywa się w warunkach luźniejszej dyscypliny niż w zakładzie poprawczym, jednak na podstawie regulaminu pobytu w hostelu, którego naruszenie powoduje bezwzględny powrót do zakładu poprawczego.

W ramach pilotażowego projektu łącznie przez oba hostele „przeszło” 35 nieletnich. Obecnie w obu hostelach przebywa łącznie 16 osób: 9 w Koszalinie i 7 w Świdnicy. Zgodnie z projektem, przez pełny cykl usamodzielnienia w hostelu rozumie się pobyt nieletniego w hostelu co najmniej przez 6 miesięcy.

W związku z pilotażowym charakterem projektu Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło przeprowadzenie badania skuteczności i przydatności takiego projektu hostelowego. Badanie zostało wykonane w kwietniu i maju 2011 r. i wykazało przydatność instytucji hostelu w procesie usamodzielnienia nieletnich opuszczających zakłady poprawcze.

Aby upowszechnić ideę usamodzielnienia wychowanków zakładu poprawczego w hostelu, Ministerstwo Sprawiedliwości popiera zgłoszony przez grupę parlamentarzystów projekt zmian w prawie (a konkretnie w ustawie o postępowaniu sprawach nieletnich), aby takie hostele powstawały nie tylko ze środków budżetowych.

Zobacz: Brak miejsc w ośrodkach dla młodzieży

Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości, w momencie wejścia w życie wspomnianych zmian w prawie, które pozwolą na zawarcie z organizacjami społecznymi porozumienia w celu utworzenia hosteli społecznych, w ciągu kliku najbliższych miesięcy powstaną nowe. Jak zaznaczył istnieją do dyspozycji Ministra Sprawiedliwości fundusze w celu aktywizacji zawodowej i integracji społecznej nieletnich z zakładów poprawczych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które umożliwią spełnienie powyższych założeń.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Nieletni przebywający w zakładach poprawczych a integracja społeczna

Postępowanie w sprawach nieletnich w opinii KRS