W dniu 7 czerwca 2011 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Penitencjarnej, którego przewodnim tematem była reforma polskiego więziennictwa.

Jak przypomniał Minister Sprawiedliwości ustawa o Służbie Więziennej z 9 kwietnia 2010 r. dała możliwość powołania do życia organu doradczego Ministra Sprawiedliwości jakim jest Rada Polityki Penitencjarnej. Rada stawia sobie za zadanie aktywne wspieranie rozwoju i przeobrażeń więziennictwa, w szczególności w zakresie inicjowania, analizowania i prowadzenia badań naukowych mających na celu wypracowanie koniecznych i skutecznych rozwiązań, dotyczących ustawowych zadań Służby Więziennej.

Na posiedzeniu Rady Polityki Penitencjarnej, Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski wręczył akt powołania na członka Rady Panu prof. zw. dr. hab. Marianowi Andrzejowi Filarowi.

Przypomnijmy, w skład powołanej przez Ministra Sprawiedliwości, Rady Polityki Penitencjarnej wchodzą:

1. prof. zw. dr hab. Brunon Hołyst, Rektor Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.

2. prof. zw. dr hab. Marian Andrzej Filar - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej.

3. prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński - Rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie.

4. prof. zw. dr hab. Krzysztof Piotr Krajewski kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

5. prof. dr hab. Wiesław Ambrozik, Kierownik Zakładu Resocjalizacji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych.

6. prof. dr hab. Zbigniew Lasocik, Katedra Kryminologii i Polityki Społecznej, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

7. dr Monika Elwira Marczak pedagog, wieloletni kurator społeczny dla dorosłych. Adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Gdańskiego.

8. płk.dr Paweł Moczydłowski, socjolog, były Dyrektor Generalny SW.

9. gen dr Jacek Adam Pomiankiewicz, historyk, były Dyrektor Generalny SW.

10. Stanisław Chmielewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

11. Beata Maria Wołosik, sędzia, delegowana do Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

12. Danuta Anna Przywara – Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

13. prof. zw. dr hab. Teodor Szymanowski - Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat”.

14. Mariusz Kowarski – członek Zarządu Stowarzyszenia „Monar”.

15. Marek Jan Gajos - Członek Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa „Razem”.

16. ppłk Lidia Olejnik – Dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu.

17. płk Krzysztof Chojecki - Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Podczas posiedzenia Rady omówiono przebieg V Kongresu Penitencjarnego, który odbył się w dniach 23-25 maja 2011r. w Popowie. Jego tematem przewodnim była modernizacja więziennictwa.

W listopadzie 2010r. zakończono I etap reformy więziennictwa polegający na wdrożeniu oddziałów penitencjarnych. Reforma objęła zakłady karne i areszty śledcze powyżej 200 osadzonych. Oddziały penitencjarne stanowią wydzieloną część zakładu karnego/aresztu śledczego dysponującą oddzielną specjalnie dobraną kadrą obsługującą poszczególne grupy osadzonych dobranych według takich kryteriów, jak stopień demoralizacji, stwarzane zagrożenie społeczne, podatność na resocjalizację.

Jak informuje resort sprawiedliwości w oddziałach penitencjarnych, mniejsze, komplementarne zespoły funkcjonariuszy, bez szczebli pośrednich, mogą szybciej i skuteczniej reagować na wszystko, co dzieje się w zakresie ich działania, na każde pojawiające się zagrożenie, na wszelkie niepokojące zachowania osadzonych. Przy tym zwiększono liczbę funkcjonariuszy pracujących w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi. Usprawniono obieg dokumentacji oraz przekazywanie informacji w ramach oddziału penitencjarnego. Wzrosła szybkość i sprawność w rozwiązywaniu bieżących problemów zarówno skazanych jak i funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziale penitencjarnym. Poprawie uległa organizacja i efektywność pracy funkcjonariuszy w zakresie realizowanych zadań- podsumowuje ministerstwo.

Istotnym elementem reformy jest wzmocnienie ochrony wewnętrznej zakładów karnych i aresztów śledczych poprzez ograniczenie liczby zewnętrznych posterunków uzbrojonych i zastępowanie ich elektroniką (kamery, systemy alarmowe).

Koniecznością w reformowaniu służby ochronnej jest zdecydowane przesunięcie akcentów na dynamiczną ochronę wewnętrzną. Ochrona zewnętrzna obecnie jest w znacznym stopniu realizowana poprzez zastosowanie systemów elektronicznych. Takie rozwiązanie pozwoliło na przesunięcie znacznej liczby etatów do ochrony wewnętrznej. W wyniku podjętych działań w 2010 r. pozyskano w ochronie wewnętrznej jednostek penitencjarnych 828 etatów, a zlikwidowanych zostało 160 posterunków zewnętrznych.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

MS o zmianach w sądownictwie i więziennictwie

Podsumowanie zmian w więziennictwie w 2010 roku