Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że planuje nabyć grupę uzbrojonych samolotów bezzałogowych, tzw. dronów i stworzyć z nich oddzielną jednostkę militarną. HFPC wystąpiła w sierpniu do MON z pytaniem odnośnie planowanego zakupu tego sprzętu.

W wystąpieniu HFPC wskazywała, że praktyce drony są używane przez armię amerykańską do realizacji operacji typu „targeted killings”, tj. fizycznej likwidacji osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi lub nawet tylko podejrzanymi o takie związki. Budzi to liczne kontrowersje wśród obrońców praw człowieka oraz prawników specjalizujących się w prawie międzynarodowym. Krytycznie na temat takich operacji wypowiadali się także przedstawiciele ONZ. HFPC wystosowała pismo w tej sprawie do MON.

Zobacz: Ograniczenia dla żołnierzy w dostępie do sądu zgodne z konstytucją

„Regulacje prawne, które obowiązują obecnie odnoszą się w zastosowaniu samolotów załogowych i bezzałogowych. Nie widzi się sprzeczności w zastosowaniu bezzałogowych samolotów uderzeniowych w stosunku do aktualnie obowiązującego prawa” - czytamy w odpowiedzi MON.

MON podkreśla, że plany nabycia dronów mają na celu przystosowanie potencjału militarnego Polski adekwatnie do typu i skali zagrożeń.

MON odpowiedziało, że planowane do zakupu drony będą wykorzystywane do uderzeń na zgrupowania wojsk i sprzętu bojowego. Bezzałogowe statki powietrzne będą mogły wykonywać precyzyjne uderzenia na wcześniej rozpoznane i zidentyfikowane obiekty w ugrupowaniu przeciwnika, jak również na obiekty bezpośrednio wykryte i zidentyfikowane podczas realizacji misji rozpoznawczej.

Zobacz: NIK: Polskie lotniska nie spełniają standardów bezpieczeństwa

MON stwierdził także, że proces wprowadzenia dronów do Sił Zbrojnych RP zostanie poprzedzony długim okresem szkolenia personelu obsługującego te samoloty oraz sporządzeniem stosownych analiz dotyczących wszelkich kwestii z ich operacyjnym użyciem.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Prezydent podpisał reformę emerytur służb mundurowych

MON: Żołnierze dostaną podwyżki