Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa wystąpiły do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem w sprawie zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie.

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2000 r. skazanych za zniesławienie było 44 osób, w 2010 r. liczba ta wzrosła do 246.

Organizacje chcą usunięcia art. 212 z Kodeksu karnego. Swój apel argumentują tym, że przywołany przepis coraz powszechniej używany jest do tłumienia krytyki. Autorzy wystąpienia podkreślają, że „dotyka on nie tylko dziennikarzy, lecz w znacznej mierze zwykłych obywateli, którzy komentują otaczającą ich rzeczywistość, piszą na blogu, składają petycje i wnioski do władz administracyjnych i sądowych”.

Zobacz: Media za depenalizacją zniesławienia

„Jednocześnie, pragniemy wskazać, że - wbrew obiegowym opiniom - skutecznej ochronie wizerunku, reputacji oraz dobrego imienia mogą służyć przepisy cywilne, w szczególności art. 23 i 24 kc” -czytamy w wystąpieniu.

Z podobnym apelem organizacje zwróciły się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, jednak resort nie podzielił poglądu o konieczności zniesienia przestępstwa zniesławienia. Z tego względu organizacje postanowiły interweniować u prezydenta.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

NRA w sprawie penalizacji zniesławienia

SR w Lublinie orzekł w sprawie zniesławienia w recenzji naukowej