W dniu 5 marca 2012 roku zakończył się pierwszy dzień obrad Kongresu Wolności w Internecie, podczas którego wypracowano 11 tematów do dalszej analizy. Jednym z postulowanych rozwiązań jest stworzenie Karty Praw Podstawowych w Internecie.

-Jesteśmy po i w trakcie ważnego doświadczenia społecznego. Żeby przełożyć je na konkretne zmiany, musimy zmienić sposób myślenia, który traktuje użytkownika sieci jako potencjalnego podejrzanego. A powinien być on traktowany jako potencjalny twórca, bo taką szansę daje nam sieć - mówił Michał Boni podsumowując pierwszy dzień Kongresu.

Jesteśmy gotowi, żeby w ramach prac rządowych i Komitetu ds. Cyfryzacji podjąć się wypracowania rozwiązań w tym przedmiocie. Powołamy na najbliższe tygodnie grupy warsztatowe - powiedział Boni.

Zobacz: RPO interweniuje w sprawie ACTA

Uczestnicy Kongresu ustalili, że tematem ich prac powinna być m.in. edukacja na rzecz internetu i edukacja medialna. Dyskutowane będą także kwestie związane z domeną publiczną, w tym także dotyczące otwierania zasobów publicznych.

Podczas obrad pojawiła się również idea Karty Praw Podstawowych w Internecie, której celem ma być opisanie prawa od strony użytkownika, tak by wiedział, czego nie musi się obawiać.

Postuluje się także przegląd całego prawa, czy technicznie pasuje ono do świata cyfrowego.

Zobacz: GIODO: Facebook powinien udostępnić politykę prywatności po polsku

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu wiceminister kultury Piotr Żuchowski zapowiedział, że jego resort zaczyna debatę nad prawem autorskim. Min. Boni dodał, że liczy też na debatę z obywatelami po to, by określać pojęcie dozwolonego użytku w rzeczywistości sieci. Trzeba też wspólnie właściwie sformułować pytania o relacje między twórcami pośrednikami a użytkownikami - dodał.

PS/źródło:MAC

Zobacz także:

Boni: Nie mamy intencji ograniczania wolności w internecie

Ruszyły konsultacje w sprawie ACTA